Tropska hiša Celje sprejela pritlikavega počasnega lorija

Tropska hiša Celje je pred tedni iz živalskega vrta Leipzig ZOO v Nemčiji sprejela odraslega samca pritlikavega počasnega lorija.

Tropska hiša Celje sprejela pritlikavega počasnega lorija

Poimenovali so ga Chi, kar pomeni volja oz. duh. Gre za ogroženo vrsto polopice, ki v naravi poseljuje območja Vietnama, Kambodže, Laosa in Kitajske, so danes sporočili iz celjske tropske hiše.

Z novo vrsto polopice so tako Celjani postali del evropskega vzrejnega programa za zaščito te ogrožene vrste v sklopu Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev. Prav tako v Tropski hiši Celje sodelujejo z naravovarstvenimi centri v naravnem okolju. S projektom Lori, počasni samotar so zavetišču primatov v Vietnamu pomagali zgraditi pol divjo ogrado za rehabilitacijo zaplenjenih živali črnega trga.

Ker je pritlikavi počasni lori v naravi ogrožena vrsta, njihovo število pa iz dneva v dan pada predvsem zaradi krčenja njihovega življenjskega prostora in lova, tudi za namene kitajske medicine, je vzreja te živalske vrste v umetnem okolju ključna za preživetje vrste.

Kot je povedal direktor Tropske hiše Celje Simon Cirkulan, so tako postali 14. institucija, ki vzreja pritlikavega počasnega lorija v Evropi v sklopu omenjenega evropskega vzrejnega programa, koordiniranega programa za preživetje ogroženih vrst živali.

Chi se je na nov dom zelo dobro privadil. V tropski hiši so mu uredili prostorno ogrado s številnimi plezali in skrivališči. Ograda je ustrezno ogreta, prav tako pa mu zagotavljajo ustrezno vlažnost.

Oskrbniki loriju vsak dan pripravijo obrok žuželk in občasno ostalih manjših živali, na jedilniku pa ne sme manjkati sadje ter plodovna zelenjava. Pomemben dodatek prehrani so drevesni sokovi, na primer smole dreves.

Ker je pritlikavi počasni lori nočna žival, ga v Tropski hiši Celje obiskovalci čez dan redko opazijo. Zbudi se ob večeru in se odpravi na sprehod. Lorija največkrat opazujejo v posebnih programih tropske hiše, kot je program Tropska hiša ponoči.

Gre za voden program in delavnico, kjer obiskovalci spoznajo življenje nočnih živali, npr. moholijevih galagov, pritlikavih polhov, voščenih reg, pritlikavega počasnega lorija in mnogih drugih. Nekatere živali, kot so mali madagaskarski tenrek, kraljevi piton in afriška železna kačica, pa obiskovalci pobližje spoznajo in tudi pobožajo.

Pritlikavi počasni lori je vrsta primata, ki ga znanstveniki umeščajo v skupino strepsirinov oz. skupino polopic in skupino počasnih lorijev z osmimi vrstami. Glavni značilnosti polopic sta smrček in glavnikasti sekalci v ustih.

Običajno je lori samotar, predvsem odrasli samci, samice z enim ali dvema mladičema pa se združujejo v družinske skupnosti. Posamezni osebki zrastejo od 19 do 23 centimetrov. Rep je zelo kratek in neopazen. V povprečju tehtajo le okrog 450 gramov.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0