Oblačno Humidity: 80%

Cheptegei iz Ugande osvojil zlato na 10.000 m

Trikratni zaporedni svetovni prvak Joshua Kiprui Cheptegei iz Ugande je na olimpijskih igrah v Parizu osvojil zlato medaljo v teku na 10.000 metrov. Za prvo mesto je tekel olimpijski rekord 26:43,14. Drugi je bil Etiopijec Berihu Aregawi (26:43,44), tretji Američan Grant Fisher (26:43,46).

Sedemindvajsetletni Cheptegei je bil pred tremi leti na olimpijskih igrah v Tokiu drugi na tej razdalji in zlat na 5000 metrov, na obeh razdaljah je tudi svetovni rekorder, na daljši je pred štirimi leti tekel 26:11,00. Do zlata je tokrat prišel dobra dva kroga pred koncem, kilometer pred ciljem je bil še šesti, ko je nato vodil do cilja.

Cheptegei je naziv svetovnega prvaka osvojil trikrat zapored, od Dohe leta 2019 do Budimpešte lani.

Potem, ko so Etiopijci vodili lep del tekme, pa je na koncu kazalo, da bodo ostali brez medalje. A je po zunanji progi v ciljni ravnini silovito pospešil Aregawi in iz ozadja na koncu za srebro in svojo prvo člansko medaljo na velikih tekmovanjih za dve stotinki prehitel Fisherja.

Slednji je bil na tej razdalji četrti na svetovnem prvenstvu leta 2022 v domačem Eugenu in tudi pred tremi leti na olimpijskih igrah ter prav tako še ni stal na zmagovalnem odru velikega članskega tekmovanja.