Oblačno Humidity: 79%
14°C
11°C / 21°C

Julien Alfred zasenčila vse favoritinje na 100 metrov

Atletinja iz Svete Lucije Julien Alfred je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno v teku na 100 metrov. Kraljevsko atletsko disciplino je pretekla v času 10,72 sekunde ter svoji državi pritekla prvo kolajno v Franciji ter v zgodovini olimpijskih iger od premiernega nastopa v Atlanti 1996.

Srebrno odličje je osvojila Američanka Sha'carri Richardson (10,87), bronasto pa njena rojakinja Melissa Jefferson (10,92).

Triindvajsetletna študentka univerze v Teksasu iz Svete Lucije je zasenčila vse svoje finalne tekmice na osrednjem pariškem stadionu Stade de France in dosegla drugo odmevno zmago na velikem atletskem prizorišču. Letos je zmagala tudi v teku na 60 metrov na dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.

Pred današnjim finalom ni sodila v najožji krog favoritinj, v deževnem Parizu pa je potolkla vse svoje tekmice. Američanki Richardson in Jefferson sta kljub osvojenima kolajnama današnjo preizkušnjo končali s "cmokom v grlu", za karibsko atletinjo pa so se uvrstile še nekatere izjemne sprinterke, kot so Britanka Daryll Neita (10,96), Američanka Twanisha Terry (10,97), Švicarka Mujinga Kamboundji (10,99), Jamajčanka Tia Clayton (11,04) in Marie-Josee Ta Lou-Smith iz Slonokoščene obale (13,84).

Svetovni rekord je še vedno v lasti Američanke Florence Griffith-Joyner (10,49), ki ga je postavila davnega leta 1988 v Indianapolisu, najboljšo olimpijsko znamko pa ima Jamajčanka Elaine Thomson-Herah, ki je pred tremi leti na igrah v Tokiu stometrsko razdaljo pretekla v času 10,61 sekunde.

Thomson-Herah, nosilka zlatih olimpijskih kolajn v tekih na 100 in 200 metrov iz Ria de Janeira 2016 in Tokia 2021, v francoski prestolnici ne nastopa zaradi poškodbe Ahilove tetive.