Kmetijske organizacije vzpostavile solidarnostni projekt zbiranja krme
Pet kmetijskih organizacij v projektu Nudim - potrebujem pomoč na kmetiji zagotavlja solidarnostno pomoč kmetijam, ki so utrpele škodo v nedavnih poplavah in plazovih. Prvenstveno gre za solidarnostno pomoč s krmo, čeprav v posebnem spletnem obrazcu povprašujejo tudi po drugih potrebah kmetij.
Namen projekta, pri katerem sodelujejo Zveza slovenske podeželske mladine, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije in Zveza kmetic Slovenije, je pomagati kmetijam prebroditi težko obdobje do takrat, ko si bodo ponovno zmožne krmo zagotavljati na lastnih površinah.
Vzpostavili so sistem, ki temelji na zbiranju podatkov prek spletnega obrazca. "Kmetije, ki potrebujejo pomoč, vpisujejo svoje potrebe, medtem ko druge kmetije in zadruge ponujajo krmo ter nudijo pomoč pri prevozu, mehanizaciji in drugih potrebah," je ob predstavitvi projekta danes na sejmu Agra v Gornji Radgoni dejala predsednica Zveze slovenske podeželske mladine Anja Mager.
Dolgoročno si želijo, da bi vzpostavili bazo ljudi, ki bodo pripravljeni dati krmo za živino v dar kmetijam, ki jo bodo takrat še vedno potrebovale, je napovedala Magerjeva. "Se pa zavedamo, da je solidarnostna pomoč kratkoročna. Zadeve bo treba urediti sistemsko, ker kmetje v nedogled ne bodo mogli biti solidarni. Ko ne bo več krme, ki bi jo lahko kmetje solidarno ponudili drugim, bodo v naš sistem morale vstopiti še druge organizacije, da bomo imeli krmo za rejne živali zagotovljeno," je dejala.
Po vpisu podatkov v spletni obrazec se vključita KGZS in mreža kmetijskih svetovalcev na kmetijsko-gozdarskih zavodih, ki preverijo vsako kmetijo, ki prosi za pomoč po krmi. Med drugim preverjajo, ali je kmetija že prejela pomoč v krmi iz drugih virov, in s kontrolo skladiščenja krme ugotavljajo primerne količine krme za prebroditev kriznega obdobja.
"Prek aplikacije se je tako s prošnjo za pomoč v obliki krme obrnilo več kot 100 kmetij, svoje usluge v obliki krme in ostalih pomoči pa ponudilo več kot 300 kmetij," je povedal direktor KGZS Janez Pirc.
Zadruge v projektu sodelujejo kot ponudnice krme, ki jo zberejo pri kmetih članih in partnerjih ter kot organizatorke prevoza poskrbijo, da je pomoč kmetijam pravočasno dostavljena. Številni prevozniki tudi sami solidarnostno pristopijo k brezplačnemu prevozu krme do ogroženih kmetij. "Trenutno je v projekt vključenih 20 zadrug, članic zveze in še se prijavljajo," pa je dodal predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič.