Jutranji tek ali večerni sprehod?

Raziskave kažejo, da je čas vadbe lahko ključnega pomena za presnovno zdravje. Študija, ki je preučevala moške z visokim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2, je pokazala, da so tisti, ki so telovadili popoldan, dosegli večje izboljšanje presnove kot tisti, ki so vadbo opravljali zjutraj.

Jutranji tek ali večerni sprehod?

Raziskovalci so ugotavljali, kako urnik vadbe vpliva na občutljivost na inzulin in nadzor krvnega sladkorja. Medtem ko so jutranji treningi pogosto povezani s povečanim izgorevanjem maščob, so pri nekaterih posameznikih privedli do neželenega dviga ravni sladkorja v krvi. Nasprotno pa so popoldanske vadbe, zlasti visoko intenzivni intervalni treningi, pokazale bistveno boljše učinke na uravnavanje glukoze.

Po 12 tednih so moški, ki so vadili v popoldanskem času, imeli opazno boljšo občutljivost na inzulin v primerjavi s tistimi, ki so vadili zjutraj. To pomeni, da so njihova telesa učinkoviteje uravnavala krvni sladkor, kar lahko dolgoročno zmanjša tveganje za sladkorno bolezen. Poleg tega lahko popoldanska vadba pozitivno vpliva na prebavo večernih obrokov in pospeši metabolizem.

Čeprav so koristi vadbe ne glede na čas dneva neizpodbitne, rezultati študije kažejo, da je za izboljšanje presnovnega zdravja popoldanska vadba lahko bolj učinkovita kot jutranja.

Image
Elekrtonski naslov uredništva
urednistvo@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0