12°C / 16°C
11°C / 15°C
10°C / 17°C

Kanadčani po prvovrstnem preobratu premagali Švede

Kanadska hokejska reprezentanca se je uvrstila v polfinale svetovnega prvenstva elitne skupine na Finskem, potem ko je na današnji četrtfinalni tekmi v Tampereju po podaljšku premagala Švedsko s 4:3 (0:2, 0:1, 3:0; 1:0).

* Nokia Arena, gledalcev 8576, sodniki: Heikkinen in Rekucki (glavna), Sormunen, Spur (linijska).
* Strelci: 1:0 Klingberg (Lang, Peterson, 2.), 2:0 Nylander (Nordstrom (8.), 3:0 Friberg (Gustafsson, Ekman-Larsson, 29.), 3:1 Graves (Roy, Comtois, 42.), 3:2 Dubois (Chabot, Cozens, 59.), 3:3 Barzal (Batherson, Comtois, 59.), 3:4 Batherson (Barzal, Dubois, 61.).
* Kazenske minute: Švedska 6, Kanada 10.

Četrtfinalni obračun hokejskih titanov v Tampereju se je končal z zmagoslavjem Kanadčanov. Severnoameriški hokejisti so v končnici zadnje tretjine nadoknadili tri gole zaostanka in z goloma Pierre-Luca Duboisa in Mathewa Barzala v 59. minuti najprej izenačili na 3:3, v prvi minuti podaljška pa so izkoristili številčno premoč na ledeni ploskvi in si po golu Draka Bathersona izborili polfinalni nastop. Po dnevu premora jih v soboto čakajo Čehi, ki so bili v Helsinkih boljši od Nemcev s 4:1.

Evropska izbrana vrsta je sijajno odprla obračun v Nokia Areni v Tampereju. Najprej je kanadskega vratarja Chrisa Driedgerja po vsega 87 sekundah dvoboja po kombinirani akciji ter močnem strelu premagal Carl Klingberg, na 2:0 pa je v začetku osme minute po bliskovitem nasprotnem napadu povišal William Nylander.

V nadaljevanju so severnoameriški hokejisti skušali tekmo postaviti na glavo, kljub jalovi premoči na ledu pa v drugi polovici prve in druge tretjine niso strli dobro organizirane obrambe Švedov.

Hokejisti s tremi kronami na dresih so povišali na 3:0, ko je po strelu z razdalje Erika Gustafssona smer ploščka spremenil Max Friberg ter Kanadčane pahnil v še težji položaj.

A Kanadčani so se v zadnji tretjini le izvili iz neprijetnega položaja in nadoknadili zaostanek treh golov. Najprej je 42. minuti zadel Ryan Graves, v izdihljajih tekme pa so Kanadčani zabili še dva gola. Minuto in 53 sekund pred koncem je zadel Dubois, le trideset sekund kasneje pa je na 3:3 izenačil Barzal.

V prvi minuti podaljška je bil pri Švedih zaradi spotikanja izključen William Nylander. Kanadčani so le 18 sekund potrebovali, da so zabili zmagoviti gol, za 27-kratne svetovne prvake, sicer branilce prvega mesta z lanskega zaključnega turnirja v Latviji, ter 9-kratne olimpijske prvake je zadel napadalec Ottawe Drake Batherson.