Oblačno Humidity: 59%

Tudi Čehi v polfinale

Hokejisti Češke so tretji polfinalisti svetovnega prvenstva elitne skupine na domačem terenu. V tretji četrtfinalni tekmi so v Pragi premagali ZDA z 1:0 (0:0, 1:0, 0:0).

Domači hokejisti so optimistično pričakovali današnji četrtfinalni obračun. Po eni strani so računali na bučno podporo s tribun, po drugi pa so se želeli maščevati Američanom, ki so na lanskem SP v enaki fazi tekmovanja slavili s 3:0. V napeti in trdi tekmi so se jim oddolžili in razveselili navijače z minimalno zmago.

Češko-ameriški par je bil drugi četrtfinalni, ki je pomenil poravnavanje računov za lansko tekmovanje. Švicarji so se popoldne tudi oddolžili Nemcem in jih premagali s 3:1.

Čehi so imeli v začetnem delu tekme premoč, a se je v vratih ZDA izkazal Charlie Lindgren. Imel je več dela kot Lukaš Dostal, a v prvem delu se mreži nista zatresli.

V prvem delu sta bili ekipi disciplinirani in brez kazni, v nadaljevanju so si jo prvi prislužili domači, a jo uspešno prestali. Nato pa je za navdušenje na polnih tribunah praške dvorane od domačem "power playu" poskrbel Pavel Zacha, ki je preusmeril plošček v gol za hrbet Lindgrena.

Češka bi lahko vodstvo še povišala, a je Roman Červenka zadel le prečko.

V zadnji tretjini so se Čehi že posvetili branjenju prednosti, Američani pa poskušali izsiliti vsaj podaljšek. Zdelo se je, da jim je uspelo pet minut pred koncem, ko so spravili plošček za hrbet Dostala. A so sodniki gol razveljavili zaradi oviranja češkega vratarja pred tem.

ZDA je ostal še zadnji poskus, igra brez vratarja, toda Čehi so zdržali do konca. Tik pred iztekom tekme bi lahko vodstvo povišali, a je plošček 11 sekund pred koncem zadel le okvir gola. A je zmaga vseeno ostala doma in Čehi so se razveselili preboja v polfinale.

* Dvorana O2 Arena, gledalcev 17.413, sodniki: Bjork (Švedska), Campbell (glavna), Wyonzek (oba Kanada), Yletyinen (Finska).
* Strelec: 1:0 Zacha (Špaček, Červenka, 27.).
* Kazenske minute: Češka 6, ZDA 4.