Oblačno Humidity: 90%

Etapa Hindleyju, Vingegaard zlomil Pogačarja

Avstralec Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) je zmagovalec pete etape kolesarske dirke po Franciji, potem ko je na trasi med Paujem in Larunsom (162,7 km) slavil iz številčne ubežne skupine. Oblekel je tudi rumeno majico. Lanski zmagovalec, Danec Jonas Vingegaard pa je na zadnjem klancu strl Slovenca Tadeja Pogačarja in mu v cilju vzel 1:04 minute.

Za Hindleyja, zmagovalca lanskega Gira, je bila to deveta zmaga v karieri in prva letos, potem ko se je odločil prvič dirkati tudi na Touru. Poleg etapne zmage je oblekel še rumeno majico vodilnega.

Na zadnjem prelazu Marie Blanque (7,7 km/8,6 %) se je poleg obračuna ubežnikov odvil tudi boj med glavnima favoritoma, Vingegaardom (Jumbo-Visma) in Pogačarjem (UAE Team Emirates), Danec pa je okoli dva kilometra pred vrhom strl Slovenca in do konca prelaza pridobil 36 sekund.

Na spustu je nato 26-letni danski zvezdnik še povišal prednost, na ravnini pa je Pogačar počakal moštvenega kolega, Britanca Adama Yatesa, ki je izgubil rumeno majico. Skupaj je Vingegaard proti danes osmouvrščenemu Pogačarju pridobil 1:04 minute.

V skupnem seštevku ima Hindley 47 sekund naskoka pred drugouvrščenim Vingegaardom, Pogačar pa zdaj na šestem mestu zaostaja 1:40 minute. Tretji je skupno Italijan Giulio Ciccone (Lidl-Trek), ki je bil danes z zaostankom 32 sekund v etapi drugi. Tretji je bil do Larunsa Avstrijec Felix Gall (AG2R Citroen). Vingegaard je ciljno črto prečkal 34 sekund za zmagovalcem.

V zelo hitri etapi se je po dolgem boju za beg v ospredju vzpostavila skupina kar 36 kolesarjev, vključno s Hindleyjem, ki je imela pred glavnino z glavnima favoritoma tudi štiri minute naskoka.

S tremi minutami prednosti je še vedno številčna, a nekoliko razredčena skupina vodilnih kolesarjev začela tudi zadnji vzpon na prelaz Marie Blanque, po polovici klanca pa sta napadla Hindley in Gall. Avstralec je nato Avstrijca na najstrmejšem delu pustil za sabo, na vrhu vzel osem bonifikacijskih sekund, ter se odpeljal zmagi naproti.

"Ne, to ni bil načrt. Vse je bilo improvizirano. Slučajno sem se znašel v ubežni skupini in tam zunaj res užival," je v prvem odzivu za organizatorje dirke o številčni ubežni skupini dejal 27-letni Hindley.

"Res je neverjetno, nimam besed. Iz avta so ves čas kričali name, naj dirkam na vso moč do ciljne črte. Nisem ravno veliko slišal, saj sem želel pridobiti kar največ časa. Neverjetno je, da sem se znašel v rumeni majici," je še dodal Avstralec.

"Nisem vedel, kaj naj pričakujem na prvem Touru. Težko je kar priti sem z visokimi ambicijami, a želel sem biti tekmovalen in tu zabeležiti kakšen uspeh. Uspelo pa mi je kar z etapno zmago," je za konec dejal novi vodilni v seštevku.

V ozadju je Pogačarjeva ekipa vseskozi lovila ubežnike, a proti Hindleyju ni veliko pridobila. Je pa nato Jumbo-Visma začela narekovati še močnejši ritem, nekaj kilometrov pred vrhom prelaza pa se je Vingegaard otresel Pogačarja in v boju za skupno zmago pridobil ogromno časa proti največjemu tekmecu.

Preostala Slovenca sta precej zaostala, saj sta imela drugačne naloge v svojih ekipah. Luka Mezgec (Jayco-AlUla) in Matej Mohorič (Bahrain Victorious) sta tako ciljno črto prečkala kot 152. in 155. z zaostankom 29:06 minute. Mohorič je skupno 88. (+41:01), Mezgec pa 137. (+57:15).

V četrtek bo na sporedu še druga pirenejska etapa od Tarbesa do Cauterets-Cambasqua (144,9 km). Gre za novo zahtevno etapo s štirimi kategoriziranimi vzponi. Najtežji so zadnji trije, ko si po vrsti sledijo prelazi Aspin (12 km/6,5 %), Tourmalet (17,1 km/7,3 %) in zaključni do Cambasqua (16 km/5,4 %).