Oblačno Humidity: 84%

Girmayu 12. etapa, Roglič po padcu izgubil več kot dve minuti

Eritrejec Biniam Girmay je zmagovalec 12. etape kolesarske dirke po Franciji. Na trasi od Aurillaca do Villeneuve-sur-Lota (203,6 km) je bil najboljši po sprintu glavnine. Vodilni v razvrstitvi je še naprej slovenski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), medtem ko je po padcu v zadnjem delu etape več kot dve minuti izgubil Primož Roglič.

Petindvajsetletnik s Klanca pri Komendi je po hitrem, a zanj relativno mirnem dnevu z le eno nevšečnostjo zaradi padca pred njim ohranil 1:06 minute naskoka pred najbližjim zasledovalcem Belgijcem Remcom Evenepoelom (Soudal Quick-Step).

Na tretjem mestu je po sredini zmagi v Centralnem masivu Danec Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike), ki zaostaja 1:14 minute.

Veliko časa pa je po spletu nesrečnih okoliščin izgubil Roglič (Red Bull-BORA-hansgrohe). Pred etapo četrtouvrščeni Kisovčan je bil ob nepravem času na nepravem mestu, potem ko je 12 km pred koncem čez prometni otoček padel eden od kolesarjev Astane in na povsem drugi strani ceste povzročil Rogličev padec.

Roglič, ki je padel na že večkrat poškodovano ramo, je sicer vstal in sedel nazaj na kolo, a se kljub pomoči ekipe načet ni mogel več vrniti v glavnino. Izgubil je 2:27 minute in posledično izgubil četrto mesto v skupnem seštevku. Zdaj je šesti s 4:42 minute zaostanka.

V današnji etapi so ekipe najboljših preostalih sprinterjev, odstopil je na tem Touru neprepoznavni Nizozemec Fabio Jakobsen (DSM-firmenich PostNL), skušale držati visok ritem zaradi utrujenih nog.

Tudi četverica v ospredju si ni privozila dovolj velike prednosti, da bi obračunala za etapno zmago. Je pa Norvežan Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility) ujel Pogačarja v razvrstitvi najboljšega hribolazca.

Kljub temu ubežniki niso imeli možnosti proti hitri glavnini. Ta jih je ujela 40 km pred koncem, njihovi sprinterski kapetani pa so obračunali za zmago v etapi.

Najmočnejši je bil še tretjič na tem Touru Girmay (Intermarche-Wanty), ki je slavil 16. zmago v karieri. Drugo mesto je pripadlo Belgijcu Woutu Van Aertu (Visma-Lease a Bike), tretje pa sprva domačinu Arnaudu Demaru (Arkea-B&B Hotels). Kasneje ga je žirija zaradi spreminjanja smeri prestavila na začelje glavnine, tako kot Britanca Marka Cavendisha (Astana Qazaqstan), ki je bil sicer v etapi peti.

"Že od samega začetka Toura imam občutek, da sem na pravem mestu in da lahko dosegam dobre rezultate. Vnovič sem pokazal, da sem sposoben zmagati. Nisem bil pod nikakršnim pritiskom, stresom, le čakal sem na pravo priložnost. Fantom sem povedal, da se dobro počutim," je v odzivu za organizatorje dirke dejal priljubljeni 24-letni Eritrejec.

Od preostalih Slovencev je Luka Mezgec delal za svojega sprinterskega kapetana Dylana Groenewegna (Jayco AlUla), ki je na koncu zasedel šele deveto mesto.

Jan Tratnik (Visma-Lease a Bike) in Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) sta bila prav tako v službi svojih ekip, a že tako ne dirkata na skupni seštevek.

V petek bo na vrsti še druga tranzicijska etapa do Pirenejev od Agena do Pauja. Znova je pričakovati sprinterski obračun, preden bodo favoriti za skupni seštevek v soboto in nedeljo tekmovali za rumeno majico.