Oblačno Humidity: 84%

Jorgenson skupni zmagovalec Pariz-Nice, Roglič ni imel svojega dne

Američan Matteo Jorgenson (Visma-Lease a Bike) je skupni zmagovalec kolesarske dirke Pariz-Nica. Zadnjo etapo je sicer dobil Belgijec Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step). V okolici Nice (109,3 km) je imel ogromno težav slovenski as Primož Roglič (Bora-hansgrohe), ki je etapo končal kot 17., skupno pa je bil deseti.

Ena najbolj zanimivih etap v sezoni kolesarstva s petimi kategoriziranimi vzponi in 2350 višinskimi metri v vsega dobrih 100 km se je razživela ob vznožju četrtega klanca na Peille, kjer je večkrat napadel Evenepoel. V tretjem poskusu je s sabo odpeljal Jorgensona, kasneje pa se jima je pridružil še Rogličev moštveni kolega Rus Aleksandr Vlasov.

Hitro si je trojica v ospredju nabrala neulovljivo prednost slabih dveh minut, saj v zasledovalni skupini do danes vodilni Američan Brandon McNulty (UAE Team Emirates) in Danec Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) nista imela dovolj moči in pomoči za lovljenje vodilnih.

Štiriintridesetletni Roglič ni ujel najboljšega dne. V hladnih razmerah je izgubil stik z zasledovalno skupino do Ezeja 25 km pred ciljem, etapo pa sklenil kot 17. z zaostankom 4:04 minute.

V boju za zmago sta po zadnjem vzponu ostala Jorgenson in Evenepoel, po spustu pa je v sprintu brez pravega boja slavil Evenepoel in dosegel 54. zmago v karieri. Tretji je ciljno črto prečkal Vlasov z zaostankom 50 sekund. Peti je bil McNulty z 1:39 minute zaostanka.

V skupnem seštevku je slavil Jorgenson in zabeležil največjo od treh zmag v karieri. Po osmih etapah je imel na koncu 30 sekund naskoka pred Evenepoelom. Tretji je preizkušnjo proti soncu končal McNulty z zaostankom 1:47 minute. Roglič je bil deseti z zaostankom 5:33 minute.

"Kot sem že večkrat dejal, je to zame povsem novo okolje, nova ekipa, poleg tega pa se moje življenje ne bi spremenilo, če bi zmagal na Pariz-Nici. Moram si dati čas," je v eni od izjav po koncu preizkušnje, kot ga povzema spletni portal Cyclinguptodate, dejal Roglič.

"To je bila moja prva dirka in očitno potrebujem nekaj tekmovalnega ritma. Mislim, da je to vseeno dober temelj za naprej," je še dejal 34-letni Kisovčan, ki bo naslednjič dirkal po Baskiji med 1. in 6. aprilom.

"Zagotovo sem prišel sem z zmagovalno miselnostjo, v nasprotnem primeru me ne bi bilo. Vendar nam ni uspelo. Drugi cilj je bil intenzivno dirkati in to sem dobil. Ostal sem nasmejan, končal v enem kosu. Ta del je odkljukan, vse pa je v nogah," je še dodal slovenski as.

Dirko je od Slovencev začel tudi Luka Mezgec (Jayco-AlUla), a je po sobotni sedmi etapi odstopil in končal brez uvrstitve. Na preizkušnji je pomagal sprinterskemu kapetanu, Nizozemcu Dylanu Groenewegnu, ki je prav tako odstopil.