8°C / 13°C
5°C / 13°C
4°C / 12°C

Monika Hrastnik svetla točka v svetovnem pokalu gorskega kolesarstva

S preizkušnjami v spustu in krosu se je v kanadskem Mont-Sainte-Annu končala sezona svetovnega pokala v gorskem kolesarstvu. Najboljše slovenske izide je tako kot v zadnjih letih zabeležila Monika Hrastnik v spustu. Eno tekmo je končala na odru za zmagovalke, medtem ko v krosu rezultatskih presežkov ni bilo.

Hrastnik se sicer na zadnji tekmi svetovnega pokala ni uvrstila v finale. V polfinalu je zasedla 15. mesto in drugič v sezoni ostala brez uvrstitve med najboljšo deseterico. Brez nastopa med najboljšimi je ostala tudi v poljski Bielsko-Biali z 11. mestom.

Najvišje je v svetovnem pokalu posegla v Val di Soleju sredi junija, ko je bila tretja in tako prišla do drugih stopničk v svetovnem pokalu. Ima še deseto mesto iz Fort Williama, šesto iz Leoganga ter Loudenviella ter sedmo iz Les Getsa.

Na svetovnem prvenstvu v Pal Arinsalu se 30-letnica iz Lepe Njive ni najbolje znašla, bila je 14., na evropskem v Champeryju pa je zasedla deveto mesto.

V skupnem seštevku je bila osma s 693 točkami. Drugič zapovrstjo je slavila Avstrijka Valentina Höll (1849 točk) pred Francozinjo Marine Cabirou (1431).

Zadnjo preizkušnjo sezone v spustu je sicer dobila Cabirou pred domačinko Gracey Hemstreet (+1,423) in Höll (+2,339).

Pri moških je bil na zadnji dirki najhitrejši Avstralec Troy Brosnan. Drugi je bil z zaostankom vsega 62 tisočink sekunde Novozelandec Lachlan Stevens-McNab, tretji pa Britanec Laurie Greenland, ki je zaostal pol sekunde.

V seštevku je bil četrtič v karieri najboljši Francoz Loic Bruni (1651 točk) pred Brosnanom (1317).

Brez presežkov pa je za Slovence minila sezona v krosu na članski ravni. Na mladinski je sicer izstopala Maruša Tereza Šerkezi z naslovom mladinske evropske prvakinje in bronom na SP za mladinke.

Pri moških Slovenci v svetovnem pokalu niso nastopali, pri ženskah pa sta bili del tega tekmovanja Vita Movrin in Tanja Žakelj. Slednji sta se borili tudi za eno kvoto za nastop na olimpijskih igrah. Tja je odpotovala Žakelj in na svojih četrtih OI zasedla 30. mesto.

V svetovnem pokalu je Žakelj nastopila trikrat. Najvišje je končala v Les Getsu na 35. mestu, v Val di Soleju je bila 38., v Novem Mestu na Češkem pa 40. Movrin je nastopila petkrat, najvišje pa je bila v Novem Mestu na 31. mestu. Zbrala je še 38. mesto v brazilski Araxi, 41. v Les Getsu, 47. v Mairipori in 50. v Val di Soleju.

V skupnem seštevku je Movrin osvojila 140 točk za končno 57. mesto, Žakelj pa je na 62. mestu zbrala 94 točk.

Slovenki na zadnjih dveh postajah v Severni Ameriki nista nastopili. Zadnjo dirko v olimpijskem krosu je dobila Francozinja Loana Lecomte pred Avstrijko Lauro Stigger (+0:09). V seštevku je bila najboljša Švicarka Alessandra Keller (1558 točk) pred Stigger (1262).

Pri moških je zmagovalec svetovnega pokala postal olimpijski prvak Alan Hatherly iz Južne Afrike (1678 točk). Drugi je bil Francoz Victor Koretzky (1359). Zadnjo preizkušnjo sezone v Mont-Sainte-Annu je dobil prav Hatherly pred Francozom Mathisom Azzarom in Koretzkyjem.

V petek so v Kanadi izpeljali tudi zadnja kratka krosa to sezono.

Pri moških je slavil Koretzky, pri ženskah pa Sina Frei. V seštevku te discipline sta bila najboljša Koretzky in Švicarka Alessandra Keller. Slovenki v kratkem krosu nista tekmovali, tam imajo pravico nastopa le najboljše v skupnem seštevku.