14°C / 18°C
9°C / 13°C
6°C / 15°C

Po zlatu na OI Grace Brown še svetovna prvakinja, Urška Žigart 17.

Avstralka Grace Brown je zmagovalka vožnje na čas na svetovnem prvenstvu v cestnem kolesarstvu v švicarskem Zürichu. Na 29,9 km dolgi trasi je olimpijska prvakinja iz Pariza slavila pred Nizozemko Demi Vollering in Američanko Chloe Dygert. Najboljša Slovenka je bila Urška Žigart na 17. mestu.

Sedemindvajsetletna Žigart je dobro odpeljala današnji kronometer. Natanko 29,9 km dolgo traso je zmogla v času 42:22 minute. Za zmagovalko je zaostala 3:06 minute, moči pa je dobro razporedila v vseh treh delih proge med predelom Gossau in Zürichom.

Žigart je bila pred tem v tej disciplini na SP najboljša pred dvema letoma v avstralskem Wollongongu, ko je bila 28., lani v Glasgowu pa je bila še mesto slabša.

"Moram reči, da je bil to dober dan. Začela sem malce bolj rezervirano, da pridem v ritem še pred vzponom, kjer sem začutila noge. Tam sem močna. Trener me je po radijski zvezi ves čas spodbujal, da sem zdaj na svojem terenu. Pritiskala sem na polno in čutila, da sem ujela dober dan tudi po spustu. Uživala sem v podpori z roba ceste," je za Eurosport dejala Žigart.

Druga slovenska tekmovalka Eugenia Bujak, ki ne bo startala na cestni dirki, je bila s časom 43:06 na koncu 32., za zmagovalko pa je zaostala 3:50 minute. Bujak sicer še vedno drži najboljšo slovensko uvrstitev na kronometrih na SP z lanskim 12. mestom v Glasgowu.

V boju za zmago sta se udarili Vollering in Brown. Avstralka, tudi olimpijska prvakinja iz Pariza, je bolje začela, ter imela šest sekund naskoka na vrhu vzpona pred lansko zmagovalko dirke po Franciji. Do drugega vmesnega časa je Nizozemka nato pritisnila in vodila za devet sekund.

V zadnjem delu trase je bila nato znova prepričljivo boljša olimpijska prvakinja, ki bo tako na najboljši možni način končala bogato kariero. Dvaintridesetletna Brown je bila zadnji dve leti na SP srebrna, tokrat pa je Avstraliji priborila sploh prvo zlato kolajno v zgodovini te discipline.

V lovu na bronasto kolajno je imela največ moči Dygert, ki je največ časa izgubila v prvem delu. V zadnjih dveh je nekoliko pridobila in ugnala na koncu četrtouvrščeno Nemko Antonio Niedermaier. Ta je sicer ubranila naslov najboljše med mlajšimi članicami - do 23 let.

Ob 14.51 bodo preizkušnjo začeli tudi moški, od Slovencev bo na startu Primož Roglič.