22°C
15°C / 22°C
8°C / 15°C

Slovenija suvereno do prvega mesta, v petek proti Avstraliji

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 3. krogu svetovnega prvenstva na Okinavi (skupina F) premagala Zelenortske otoke z 92:77 (24:21, 45:38, 69:55).

Košarkarji Slovenije so zabeležili še tretjo zmago v prvem delu svetovnega prvenstva na Japonskem. Premagali so Zelenortske otoke z 92:77, v petek ob 14.10 pa jih čaka ključna tekma za četrtfinale proti Avstraliji.

Slovenija je izpolnila osnovni cilj in se s stoodstotnim izkupičkom seli v skupino K, v kateri se ji bodo pridružile Nemčija, ki ima prav tako tri zmage, ter Avstralija in Gruzija s po dvema zmagama. S slednjo so Slovenci že igrali v prvem delu, Avstralija jih čaka v petek, Nemčija pa v nedeljo, 3. septembra.

Zmaga proti Avstraliji bi Sloveniji že prinesla nastop v četrtfinalu v Manili, medtem ko ji zmaga zgolj proti Nemčiji še ne zagotavlja napredovanja, saj lahko pride do kroga treh ekip. V četrtfinale bosta napredovali le prvi dve reprezentanci.

Luka Dončić je bil znova prvi strelec tekme in je s povprečjem 30 točk še naprej prvi strelec svetovnega prvenstva. Sledili so mu Klemen Prepelič z 18 točkami (trojke 3:8, 7 podaj) ter Bine Prepelič (4 skoki) in Aleksej Nikolić (trojke 3:6), ki sta jih dodala po enajst.

Dončić je igral dobrih 30 minut in zbral 19 točk (met 5:17, trojke 1:8), 9 podaj in 7 skokov.

Glede na kakovostno razliko reprezentanc je selektor Slovenije Aleksander Sekulić priložnost ponudil vsem razpoložljivim igralcem, le Gregor Glas pa se ni vpisal med strelce. Jaka Blažič je tekmo spremljal s klopi, saj še čuti posledice po srhljivem padcu na tekmi z Gruzijo.

Kljub prepričljivemu končnemu izidu se je Slovenija kar dolgo mučila z afriško zasedbo. Na začetku drugega polčasa je bil izid še vedno izenačen (45:45), prvo dvomestno prednost pa je dosegla šele v 27. minuti (62:52).

Dokončno je odpor tekmeca strla v zadnjih desetih minutah. Najvišjo prednost je dosegla v 36. minuti pri izidu 88:64.

Po koncu tekme se je Luka Dončić izkazal s športno potezo, za katero se mu je na novinarski konferenci zahvalil selektor Zelenortskih otokov Emanuel Trovoada. Svoj dres je namreč podaril tamkajšnji košarkarski zvezi in s tem pokazal spoštovanje do ekipe, ki prihaja iz najmanjše države v zgodovini svetovnih prvenstvih in ki je že v premiernem nastopu dosegla zmago proti Venezueli.

"S tem je Luka pokazal, kako velik športnik in človek je v resnici. Za našo malo državo je to izjemno priznanje. Ponosni smo, da bomo imeli njegov dres kot spomin na to svetovno prvenstvo," je dejal Trovoada.

* Dvorana, gledalcev 5100, sodniki: Zurapović (BiH), Bermudez (Mehika), Husainy (Kanada).
* Slovenija: Samar 2, Nikolić 11 (0:1), K. Prepelič 18 (3:4), Tobey 9, Hrovat 7 (2:2), Dimec 6 (4:4), Dragić 6 (1:2), B. Prepelič 11 (5:6), Čebašek 3, Dončić 19 (8:11).
* Zelenortski otoki: Lima 9, Da Rosa 5 (2:2), I. Almeida 7 (1:1), Mendonca 3, Correia 8, J. Almeida 2, Mendes 10 (2:2), W. Tavares 5, K. Gomes 2, B. Gomes 17 (2:2), E. Tavares 9 (1:2).
* Prosti meti: Slovenija 23:30, Zelenortski otoki 8:9.
* Met za dve točki: Slovenija 18:32, Zelenortski otoki 24:41.
* Met za tri točke: Slovenija 11:35 (Nikolić 3, K. Prepelič 3, Dončić, Čebašek, Dragić, Tobey, Hrovat), Zelenortski otoki 7:24 (B. Gomes 3, Lima, Da Rosa, Mendonca, W. Tavares).
* Skoki: Slovenija 39 (25 + 14), Zelenortski otoki 32 (23 + 9).
* Osebne napake: Slovenija 20, Zelenortski otoki 26.