Oblačno Humidity: 85%

Slovenski košarkarji do 18 let bronasti na EP

Slovenska košarkarska reprezentanca do 18 let je na evropskem prvenstvu na Finskem osvojila bronasto medaljo. V tekmi za tretje mesto je premagala Izrael s 84:70.

To je druga medalja mlajših selekcij slovenskih košarkarjev na evropskih prvenstvih to poletje - fantje do 20 let so bili na Poljskem srebrni, skupno pa že trinajsta na evropskih prvenstvih mlajših starostnih kategorij od 1991 dalje.

Fantje do 18 let so do zdaj osvojili dve srebrni medalji v Nemčiji 2002 in Turčiji 2021 ter eno bronasto v Grčiji leta 2019.

Varovanci selektorja Danijela Radosavljevića so v Tampereju izgubili le eno tekmo. V polfinalu so morali priznati premoč kasnejšim prvakom Nemcem (88:68), ki so v finalu ugnali Srbijo s 93:83. Pred tem so v skupinskem delu premagali Španijo (83:79), Litvo (100:95) in Finsko (92:44), v osmini finala so po podaljšku ugnali Latvijo (91:85), v četrtfinalu pa Švedsko z 79:56.

Najboljši posamezniki Slovenije na EP so bili Urban Kroflič s povprečjem 16,4 točke, 8,6 skoka in 5,4 podaje, Žak Smrekar (15,6 točke, 5,7 skoka, 4,1 podaje) ter Vit Hrabar (14,6 točke).

Poleg njih so igrali še Mark Padjen, Leon Ivičič, Leon Zdravković, Filip Petkovski, Leon Jereb, Mark Morano Mahmutović, Lovro Lapajne, Blaž Perko in Aljaž Menič.

"Šest zmag in en poraz na celotnem turnirju pomeni, da smo nekaj dobro delali. Mislim, da smo igrali najbolj povezano in najlepšo košarko na prvenstvu, kljub temu, da nismo imeli ekstremne višine pod košem. Od prvega dneva priprav smo verjeli v to, da lahko posežemo visoko. Bilo je potrebno ekipo povezati, igralcem dati prave vloge in jim vcepiti zmagovalno mentaliteto. Fantje so neverjetno lepo vzgojeni, spoštljivi do vsakega, imajo prave delovne navade in poleg tega so tudi zelo talentirani," je ob tem za KZS povedal selektor Radosavljević.