Ptujski turizem v prvih osmih mesecih presegel leto 2019

Kot so na posvetu o ponovnem razmisleku o turizmu ob nedavnem svetovnem dnevu turizma, ki ga je pripravil Zavod za turizem Ptuj, ugotavljali sogovorniki, dosedanji potek leta kaže na rast nočitev in vračanje tujih gostov ter napoveduje doseganje rezultatov iz najuspešnejšega leta 2019, čeprav turistični ponudniki ostajajo zadržani zaradi prihajajoče jeseni in zime.

Ptujski turizem v prvih osmih mesecih presegel leto 2019

Po Vesenjakovih besedah so v prvem polletju še prevladovali domači gostje, predvsem zaradi podaljšanja koriščenja turističnih bonov, medtem ko je bil poleti višji, več kot 60-odstotni delež nočitev tujih gostov, ki je v celotnem osemmesečnem obdobju dosegel že 48,8 odstotka.

Da se je Ptuj uspešno vrnil na turistični zemljevid, po njegovem priča tudi dejstvo, da so se v najstarejše slovensko mesto v poletnih mesecih v velikem deležu vrnili gostje iz vseh petih v preteklosti najpomembnejših tujih trgov - Avstrije, Nemčije, Italije, Nizozemske in Češke. Med temi prevladuje predvsem visoka rast gostov iz Nemčije in Avstrije, ki bodo ključni tudi v prihodnjem obdobju, medtem ko je povprečna doba bivanja znašala 2,3 dneva.

Po Vesenjakovih izračunih prihodki od turizma v normalnem letu znašajo okoli 24 milijonov evrov, v kar so všteti tako potrošnja turistov za nočitve, pa tudi ostala, dodatna in posredna potrošnja ter turistična takso, ne pa tudi potrošnja domačega prebivalstva za gostinske storitve.

Sicer pa turistični delavci na Ptuju opažajo več individualnih gostov in manj skupin, ob tem pa izpostavljajo predvsem problematiko odhoda kadrov v druge branže ter naraščajoče stroške surovin in energentov. Tudi zato se s strahom spogledujejo z negotovimi zimskimi meseci in upajo na ustrezne kratkoročne in tudi sistemske ukrepe države ter lokalne skupnosti za omilitev negativnih posledic kadrovskih in stroškovnih izzivov v turizmu.

Zavodu za turizem Ptuj jih je znova povabil k odločitvi za pridobitev trajnostnih znakov, potem ko je gospodarsko ministrstvo pripravilo javni razpis za spodbujanje uvajanja okoljskih in trajnostnih znakov za ponudnike v gostinstvu in turizmu, s katerim nameravajo sofinancirati stroške pridobitve omenjenega mednarodno uveljavljenega znaka. Na Ptuju se trenutno s trajnostnim znakom Eko marjetica ponašajo Sobe Panorama, Grand Hotel Primus pa je v avgustu prejel trajnostni znak Green Key.

Mesto kurentov se je nedavno pridružilo tudi digitalnemu inoviranju kulturne dediščine, saj omogoča odkrivanje znamenitosti z interaktivno turistično aplikacijo TravelAR Slovenia, luč sveta pa je ugledal tudi novi portal Digitalno inoviranje kulturne dediščine, na katerem je predstavljena tudi digitalizirana kulturna dediščina Ptuja s poudarkom na kurentu, mestnem stolpu in Ptujskim gradom.

"Mobilna aplikacija omogoča meščanom in turistom samostojno interaktivno raziskovanje kulturne dediščine mesta. Ob snovanju aplikacije smo identificirali točke, ki turista popeljejo po celotnem mestu, s čimer mu slednjega tudi podrobneje predstavimo," pojasnjuje direktorica Zavoda za turizem Ptuj Tanja Srečkovič Bolšec in dodaja, da je mesto s tem postalo ena od 31 vodilnih turističnih destinacij, ki se je pridružila digitalnemu inoviranju kulturne dediščine v sklopu še enega od razpisov ministrstva za gospodarstvo.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0