9°C / 15°C
7°C / 11°C
7°C / 18°C

Gajser drugi v prvi vožnji, Prado še povečal prednost v SP

Na zadnji dirki sezone svetovnega prvenstva v motokrosu v španskem Cozarju je po prvi vožnji vodilni v seštevku sezone razreda MXGP Jorge Prado z novo zmago še povečal naskok.

Zdaj ima Španec pred slovenskim dirkačem Timom Gajserjem, ki je bil v uvodni vožnji drugi, že 12 točk prednosti. Druga vožnja, zadnja v sezoni 2024, bo ob 17.10.

Gajser je imel po sobotnih kvalifikacijah, kjer je bil tretji, devet točk zaostanka za vodilnim Pradom. Španec je na tretji domači dirki v sezoni dobil kvalifikacije in s tem še malenkost povečal naskok.

Slovenski dirkač se je zavedal, da bi moral Španca na današnji dirki prehiteti in obenem upati, da bo Prado naredil kakšno napako. Ob točkovnem izenačenju na koncu bi namreč odločalo število zmag v posamičnih vožnjah, kjer pa je boljši Prado.

A v praksi je Prado še enkrat potrdil premoč. Po odličnem startu je brez težav prevzel vodstvo, Gajser je sicer začel solidno in vozil na drugem mestu. Vendar ni mogel mimo Španca, ki je tako dobil še tri točke več v primerjavi z Gajserjem (978-966). Drugi dirkači se niso pretirano vmešavali v njun boj, na tretjem mestu je dolgo vozil Švicar Jeremy Seewer, pred koncem pa se je tja prebil Nizozemec Jeffrey Herlings; slednji je na ta način že tako minimalne teoretične možnosti za naslov dokončno zapravil.

Za srečen razplet SP za Gajserja bi moral tako slovenski zvezdnik v drugi vožnji zmagati, Prado pa pristati šele na devetem mestu; v tem primeru bi Gajser v SP imel točko naskoka; če bi bil (ob Gajserjevi zmagi) Prado osmi, pa bi bilo že dovolj za njegovo skupno slavje.

Drugi Slovenec v MXGP Jan Pancar, v kvalifikacijah je bil 18., je prvo vožnjo končal na desetem mestu. Na ta način je že prehitel poškodovanega Latvijca Paulsa Jonassa v seštevku sezone in je zdaj z 276 točkami na 13. mestu.

V Španiji nastopa še en slovenski dirkač, Jaka Peklaj v razredu MX2. V prvi vožnji je bil 19., s čimer je dobil prvi točki v tej sezoni. Zmagal je Belgijec Lucas Coenen, ki je še ohranil nekaj možnosti za naslov prvaka, pred zadnjo vožnjo sezono zaostaja 23 točk za Nizozemcem Kayem de Wolfom.

Zadnja vožnja sezone bo na VN Kastilje La Manche v razredu MXGP ob 17.10, v MX2 pa uro prej.