Oblačno Humidity: 83%
15°C

Slovenke dvakrat boljše od Madžark

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je v sklopi priprav na avgustovske kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2026 v Ljubljani odigrala dve pripravljalni tekmi z Madžarsko. Na obeh so bile s 3:0 boljše naše odbojkarice.

Za slovenskimi odbojkaricami, ki se od 14. julija pripravljajo na kvalifikacije za evropsko prvenstvo, ki jih bodo konec avgusta igrale v Ljubljani, kjer se bodo pomerile z Izraelkami in Estonkami, je prvi test pripravljenosti. Naša dekleta pod vodstvom selektorja Alessandra Oreficeja so namreč v Ljubljani gostila Madžarke in se veselila dveh zmag.

Na prvi tekmi, na kateri je Orefice priložnost za dokazovanje uvodoma ponudil podajalki Evi Mori, korektorici Evi Zatković, sprejemalkama Loreni Lorber Fijok in Miji Šiftar, srednjima blokerkama Saši Planinšec in Niki Milošič ter prosti igralki Anji Mazej, so bile Slovenke prepričljivejše. V prvem in drugem nizu so Madžarkam s servisi povzročale veliko težav, uspešne so bile tudi v bloku, v katerem se je še posebej izkazala Milošičeva, s 16 točkami tudi najboljša posameznica uvodnega preizkusa. V napadih sta bili prodorni še Šiftarjeva in Planinščeva, Slovenke pa so se v uvodnem nizu veselile zmage s 25:16, medtem ko so v drugem nizu Madžarkam prepustile le 13 točk. Tekmice, ki jih vodi nekdanji slovenski selektor Alessandro Chiappini, so bile nekoliko nevarnejše le v tretjem nizu, v katerem je Orefice preizkusil še prosto igralko Katjo Banko in sprejemalko Seleno Leban, niz pa je začela tudi Fatoumatta Sillah. Madžarke so precej popravile sprejem, posledično tudi igro v napadu, v katerem je bila najnevarnejša Anett Nemeth. A naša dekleta so zdržala pritisk tekmic in se na koncu z bolj zbrano igro v končnici veselila zmage s 25:23.

Tudi drugi obračun je slovenska vrsta odprla z enako zasedbo kot že prvega, le da je na mestu proste igralke tekmo začela Katja Banko. V prvih dveh nizih so Madžarke igralo veliko bolje. Bolj zanesljive so bile na sprejemu, nekoliko bolj prodorne tudi v napadih, predvsem pa so dvignile raven igre v bloku in obrambi in našim dekletom povzročile nemalo težav. Prvi niz je minil v znamenju preobratov, najprej so namreč vodile Madžarke, zatem spet Slovenke, ki so končnico začele z minimalno prednostjo in na koncu slavile s 26:24. Zmaga jih je precej uspavala, gostje so namreč v drugem nizu povedle z 2:8, do sredine niza pa so naše odbojkarice, ki so si sicer privoščile veliko število napak, razliko prepolovile in nato s serijo točk na račun dobrih servisov, obrambe ter protinapadov Šifatrjeve, Planinščeve in Zatkovićeve tudi povedle z 21:18 ter si v še eni napeti končnici zagotovile zmago s 26:24. V tretjem nizu, ki se je končal s 25:20 v korist Slovenk in v katerem je Orefice znova veliko menjal, so bila naša dekleta precej boljša od Madžark in s tem uspešno zaključila prvi cikel pripravljalnih obračunov.

»Za zdaj je še prezgodaj, da bi igrali dobro odbojko, saj se prvenstveno še vedno posvečamo telesni pripravi in smo doslej le en trening v celoti posvetili uigravanju. O kakšni posebni kakovosti tako še ne moremo govoriti, sem pa zelo zadovoljen s kemijo in vzdušjem, ki ju imamo v ekipi in z odnosom deklet, tako tistih, ki so bila na igrišču, kot tistih, ki so bila na klopi. Zame je to izjemno pomembno, še posebej za to obdobje priprav. Na tem moramo graditi in če bo vzdušje ostalo takšno, kakršno je zdaj, bo temu sledila tudi naša raven odbojke,« je obračuna s prvimi tekmicami ocenil Alessandro Orefice.

Slovenska kapetanka Saša Planinšec je dodala: »Mislim, da smo lahko zadovoljni s končnim rezultatom. Z izjemo tretjega niza smo po mojem mnenju igrale kar stabilno in bile večji del prve tekme superiorne. Vseeno mislim, da imamo še veliko prostora za napredek, ampak glede na to, da je bil to za nas šele prvi preizkus pripravljenosti, smo z rezultatom lahko zadovoljne.«

Slovenke novi pripravljalni tekmi čakata že v petek in soboto, 9. in 10. avgusta, ko se bodo v Ljubljani pomerile z Belgijkami. Pred kvalifikacijskima tekmama, ki bosta 27. in 29. avgusta, ko se bodo Slovenke srečale z Izraelkami in Estonkami, pa se bodo naša dekleta merila še z Romunkami.

Slovenija – Madžarska 3:0 (16, 13, 23), prva tekma
Slovenija: Mori 3, Lorber Fijok 5, Zatković 9, Šiftar 12, Sillah 11, Milošič 16, Kukman 1, Mazej, Planinšec 10, Banko, Halužan Sagadin 1, Leban 4. Selektor: Alessandro Orefice.
Madžarska: Toth F., Hollosi, Jambor, Kump 5, Glemboczki 8, Toth S., Ambrosio 3, Szedmak 7, Nemeth 13, Kiss G. 4, Kiss L. 3, Petrenko 1, Eross 3, Baksa, Kertesz, Fekete, Laszlop 4. Selektor: Alessandro Chiappini.

Slovenija – Madžarska 3:0 (24, 24, 20), druga tekma
Slovenija: Mori 5, Lorber Fijok 9, Zatković 10, Šiftar 14, Sillah 19, Velikonja Grbac, Milošič 10, Kukman 1, Mazej, Planinšec 11, Banko, Halužan Sagadin, Leban 2. Selektor: Alessandro Orefice.
Madžarska: Toth F., Hollosi 1, Jambor, Kump 7, Glemboczki 9, Toth S., Ambrosio 5, Szedmak 7, Nemeth 10, Kiss G. 3, Kiss L. 3, Petrenko 2, Eross 3, Baksa, Kertesz, Fekete, Laszlop 2. Selektor: Alessandro Chiappini.