Oblačno Humidity: 80%

Slovenske odbojkarice do druge zmage v kvalifikacijah za EP

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je v drugi tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2026 v športni dvorani Maksa Pečarja v Črnučah premagala Estonijo s 3:0 (21, 16, 17). Slovenske odbojkarice so tako po torkovi zanesljivi zmagi nad Izraelom, prišle še do druge zmage v teh kvalifikacijah.

Slovenke so v torek kvalifikacije začele s suvereno zmago proti Izraelkam (3:0) in po drugi zmagi v prvem delu kvalifikacij s šestimi točkami zasedajo prvo mesto v skupini C. Izraelke so po uvodni zmagi nad Estonkami (3:1) druge s tremi točkami, Estonke pa ostajajo brez.

Drugi del kvalifikacij, ko se bodo Slovenke še enkrat pomerile z istimi tekmicami, a v gosteh, bo na sporedu v začetku avgusta prihodnje leto. Na prvenstvo stare celine bodo odpotovale vse prvouvrščene reprezentance v sedmih skupinah, ob tem še pet najboljših drugouvrščenih.

Varovanke italijanskega stratega Alessandra Oreficeja, ki je lansko reprezentančno sezono presedel prav na klopi Estonije, so tekmice v letošnji zlati evropski ligi v Rakvereju že premagale s 3:0. Danes so bile v uvodu dvoboja nekoliko nervozne, a ko so se sredi prvega niza ogrele, so hitro prevzele pobudo. Drugi in tretji niz sta zanesljivo pripadla Slovenkam za slavje z enakim izidom kot v zlati ligi.

Pri Slovenkah sta bili najbolj razpoloženi Mija Šiftar (13 točk) in Lorena Lorber Fijok (12). Deset točk je pristavila Eva Zatković, devet pa kapetanka Saša Planinšec. Slednja je danes postala prva slovenska odbojkarica, ki je odigrala 100. tekmo v reprezentančnem dresu.

Slovenke v začetku dvoboja niso delovale najbolj zbrano, v igri točko po točko so bile Estonke tiste, ki so nekajkrat povedle. Slovenke so se le ogrele sredi niza in pobegnile na tri točke prednosti. Še bolje so igrale v zaključku niza, ko so povedle s +5 in do konca zadržale prednost.

Drugi niz so Slovenke začele precej odločneje s hitrim vodstvom 8:2. Tudi v nadaljevanju pa Estonke niso zmogle slediti tempu Slovenk, ki so prednost ob koncu niza povišale na devet točk za zelo prepričljiv drugi niz in vodstvo 2:0.

Tretji je minil bolj ali manj v istem slogu, Slovenke so prišle do hitrega vodstva (6:2), prednost pa višale v nadaljevanju, ko so prišle do +7. Estonke so se vmes sicer približale na tri točke, to je pa tudi vse kar so jim Slovenke dopustile.

* ŠD Maksa Pečarja, gledalcev 450, sodnici: Jurković (Hrvaška) in Rodriguez Machin (Španija)
* Slovenija: Pavlović Mori 2 (1 as), Lorber Fijok 12 (1 as), Zatković 10 (1 as), Šiftar 13 (3 asi, 1 blok), Velikonja Grbac 3, Milošič 2 (1 blok), Kukman, Mazej, Planinšec 9 (1 blok), Banko, Halužan Sagadin, Leban 1, Jurič 1 (1 as).
* Estonija: Peit, Lember 9, Miilen 11 (2 asa, 2 bloka), Kiviloo 4 (3 bloki), Kask, Lass, Vares 2, Laak 6 (1 as), Leenurm, Pertens, Kibbermann, Vahula, Kullerkann 1, Pill 3.