Tudi ambasador Eura 2024 pomaga v boju z negativnimi dejavniki v športu

V Sloveniji se v teh dneh mudi nekdanji nemški nogometni zvezdnik Gerald Asamoah, udeleženec SP 2002 in 2006 z nemško izbrano vrsto. Kot ambasador letošnjega Eura 2024 v Nemčiji pomaga pri promociji tekmovanja in opozarja na reševanje težav ob negativnih straneh nogometa.

Tudi ambasador Eura 2024 pomaga v boju z negativnimi dejavniki v športu

Nemško veleposlaništvo v Sloveniji je ob prihajajočem EP v sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije (NZS) pripravilo okroglo mizo z naslovom Združeni z nogometom - od igrišča do skupnosti: socialna povezanost skozi šport.

Osrednji gost je bil Asamoah, ki je kot ambasador Eura na obisku v Sloveniji. Zanj je Slovenija prva postaja na poti promocije tekmovanja v Nemčiji, po današnji razpravi pa bo v sredo sodeloval še v pogovoru s predsednikom NZS Radenkom Mijatovićem ter se udeležil promocijske nogometne tekme Mlade zvezde proti starim zvezdam v sodelovanju z gimnazijo Franceta Prešerna v Kranju.

Osrednja tema razprave je bila spopadanje z negativnimi dejavniki v športu in predvsem nogometu, kot so rasizem, homofobija, seksizem in ostali. Ob Asamoahu sta sodelovala še nekdanji slovenski reprezentant, zdaj pa direktor reprezentanc pri NZS Miran Pavlin ter nekdanja nogometašica, zdaj pa trenerka in vodilna sila ŽNK Radomlje Marika Prošek.

Asamoah je iz lastnih izkušenj navedel, kako se je kot priseljenec iz Gane spopadal s sprejetjem v Nemčiji. Prav nogomet je bil, je dejal, ena od točk, kjer je najlažje presegel sovražne oblike vedenja sovrstnikov. "Soočal sem se z rasizmom, a sem z igro pokazal, kdo sem in da sem enakovreden," je dejal Asamoah.

Pavlin je izpostavil, da v njegovih "analognih" časih rasizma niso toliko čutili, je pa v sodobnem komunikacijskem svetu družbenih omrežij vse skupaj precej težje. "Pomembno se je predvsem pogovarjati o tem. Včasih še bolj s starši kot njihovimi otroci," je dejal Pavlin.

Prošek je izpostavila ženski nogomet in velik napredek v zadnjih desetih letih. Stvari še zdaleč niso idealne, je pa že opazna precejšnja razlika, tudi Nemčija je lahko na tem področju zgled. "Naša dekleta so naša prihodnost. Največ, kar lahko zanje naredimo, je, da jim povemo, da so dobre, da se borijo in da uživajo v tem, kar delajo," je o še vedno precej široko zastavljenem dojemanju nogometa kot zgolj moškega športa dejala Prošek.

Na vprašanje, kako se - predvsem pri mladih igralcih - odzvati na primere neprimernega ali sovražnega obnašanja na igrišču in tribunah, so bili sogovorniki enotni. "Moramo učiti mlade. Te stvari se bodo žal še dogajale, a moramo biti učitelji," je dejal Pavlin. "Otroci so naša prihodnost. Odraslih najbrž ne moremo spremeniti, otroke pa lahko naučimo spoprijemanja s tem," meni Prošek, ki tudi sama trenira mlajše selekcije nogometašic. Asamoah pa je opozoril tudi na pomen obnašanja zvezdnikov: "Njihovo mnenje otroci upoštevajo. Ni lahko spreminjati stvari, potrebno pa je o tem učiti otroke."

Nekdanji nemški nogometni reprezentant je ob tem poudaril še enotnost - izpostavil je primer, ko je temnopolt igralec zaradi žalitev zapustil igrišče, hkrati pa so to storili vsi njegovi soigralci. Pa tudi, da se nekdo upa javno izpostaviti ob nepravilnostih in nanje opozoriti.

Pavlin pa meni, da ekipa sama oziroma športniki niti niso tako velika težava, veliko večje so v vodstvih klubov, kjer nanje tudi vplivajo iz ozadja ali pa se bojijo skupin navijačev. Za ženski nogomet pa Prošek poudarja, da ni več težava sprejemanje, v današnjih časih je povsem običajno in samoumevno, da tudi dekleta igrajo nogomet, pač pa to, da se morajo v ženskem nogometu boriti za vsako malenkost.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0