Oblačno Humidity: 80%
14°C

Še en nepozaben dan na EP za mladince in U23 v Krakovu

Zadnji dan evropskega prvenstva v slalomu na divjih vodah za mladince in mlajše člane v Krakovu se je slovenska reprezentanca razveselila še štirih kolajn. Žiga Lin Hočevar je postal mladinski evropski prvak v kanuju, ob koncu dneva je dodal še bron v kajakaškem krosu, evropska prvakinja do 23 let v kanuju je postala Eva Alina Hočevar, kanuist Matej Trojanšek pa je bil tretji v mladinskem finalu.

Za prvo slovensko kolajno zadnjega dne evropskega prvenstva v slalomu na divjih vodah za mladince in mlajše člane v Krakovu je poskrbela Eva Alina Hočevar, ki je v finalu kanuistk do 23 let prikazala izvrstno vožnjo, prehiteti je ni uspela nobena izmed tekmic in Ljubljančanka se je veselila nove kolajne. Z naslovom evropske prvakinje je dopolnila letošnjo zbirko odličij z največjih tekmovanj še s posamičnim zlatom v konkurenci mlajših članic. Že v soboto se je veselila brona v kajaku, na julijskem svetovnem prvenstvu do 23 let pa je osvojila srebro v kajaku in bron v kanuju. Že maja je na članskem evropskem prvenstvu v Ljubljani postala ekipna evropska prvakinja med kajakašicami in dodala ekipno srebrno kolajno v kanuju.

Tokrat je s finalno vožnjo zaključila pod 100 sekundami, kot edina izmed finalistk, pa tudi veliko prednostjo treh sekund pred najbližjimi zasledovalkami. Na drugo mesto se je uvrstila Britanka Ellis Miller, tretja pa je bila Slovakinja Emanuela Luknarova, ki je zaostala za štiri sekunde in pol. Sara Belingar in Asja Jug sta obstali v polfinalu, prva na 22., druga pa na 24. mestu.

Le nekaj minut kasneje je za novo navdušenje poskrbel Žiga Lin Hočevar, ki je priveslal do manjkajočega naslova evropskega prvaka. 17-letnik, ki je letos postal tudi članski evropski prvak v kanuju, je zmagal kljub dvema dotikoma in posledičnim štirim kazenskim sekundam. Julija je blestel na svetovnem mladinskem prvenstvu na Slovaškem, kjer je osvojil zlato tako v kajaku kot v kanuju, obakrat je za njim zaostal Francoz Martin Cornu, ki je bil drugi tudi tokrat. Hočevar je v petek z Jušem Javornikom in Nejcem Polenčičem postal ekipni evropski prvak v kanuju do 23 let, v soboto pa se je veselil srebra v mladinski konkurenci kajakašev.

Tudi Francoz Martin Cornu je v cilj prišel s štirimi kazenskimi sekundami, na drugem mestu pa je za Hočevarjem zaostal za nekaj več kot tri sekunde. S tem navdušenja v slovenski ekipi še zdaleč ni bilo konec, saj je do bronaste kolajne med mladinci priveslal kanuist Matej Trojanšek. Za Hočevarjem je zaostal za tri sekunde in pol ter prišel do največjega uspeha dosedanje športne poti. V polfinalu je bil Matic Ličen 23.

S tem kolajn še ni bilo konec. Prav ob koncu tekmovalnega sporeda je Žiga Lin Hočevar poskrbel za še eno kolajno, in sicer bronasto v mladinskem kajakaškem krosu. Pred njim sta se zvrstila Slovak Filip Duda in Čeh Jachym Burger.
V finalu kanuistk mladink je tekmovala Naja Pinterič in po dveh dotikih osvojila končno sedmo mesto. Ema Lampič je prvenstvo zaključila na 17. mestu, Lea Senica pa je bila 19. Naslov mladinske evropske prvakinje med kanuistkami si je priveslala Čehinja Valentyna Kocirova, druga je bila Britanka Anna Kontchakov, tretja pa Nemka Christin Heydenreich.

V konkurenci kanuistov do 23 let je finale minil brez slovenskega predstavnika. Juš Javornik je bil 19., Tit Šenk 25., Nejc Polenčič pa 30. Zmagal je Francoz Mewen Debliquy, drugi je bil Čeh Adam Kral, tretji pa Britanec Kurts Rozentals.
V izločilnih bojih kajakaškega krosa je nastopila tudi mladinka Naja Pinterič, ki pa je po napaki obstala v četrtfinalu in osvojila končno 14. mesto. Zmagala je Nemka Mina Blume, druga je bila Britanka Arina Kontchakov, tretja pa Španka Haizea Segura.

Prihodnje leto bo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah za mladince in mlajše člane gostil Solkan.