Oblačno Humidity: 84%

Za konec Naja Pinterič svetovna prvakinja, Žiga Lin Hočevar pa svetovni podprvak v kajakaškem krosu

V Liptovskem Mikulašu se je s kajakaškim krosom zaključilo svetovno prvenstvo v slalomu na divjih vodah za mladince in mlajše člane, ki je bilo za mlado slovensko reprezentanco najuspešnejše doslej. Zadnji dan prvenstva je Naja Pinterič postala svetovna mladinska prvakinja v kajakaškem krosu, Žiga Lin Hočevar pa je izjemnemu izkupičku tega prvenstva dodal še srebro v kajakaškem krosu med mladinci.

Iztekajoči se teden je bil namenjen prvenstvom za mladince in mlajše člane v slalomu in spustu, slovenskim divjevodašem pa je prinesel veliko veselja. Na Slovaškem so mladi slovenski slalomski reprezentanti blesteli in poskrbeli za največji uspeh na svetovnih prvenstvih za mladince in mlajše člane doslej. Skupno prvenstvo za ti starostni kategoriji organizirajo od leta 2012, pred tem so organizirali svetovna mladinska prvenstva. V šestih tekmovalnih dneh se je slovenska reprezentanca veselila kar osmih kolajn, kar je največ v dvanajstih letih. Pred tem je bilo največ kolajn na enem prvenstvu šest, in sicer lani v Krakovu, pet so jih osvojili leta 2019, po štiri v letih 2021, 2018 in 2013, tri leta 2012, dve leta 2014, po eno pa v sezonah 2022 in 2017.

Zadnji dan je bil na sporedu kajakaški kros in Naja Pinterič je postala svetovna mladinska prvakinja v tej mladi disciplini, ki bo letos prvič del olimpijskega sporeda, Žiga Lin Hočevar pa je v krosu postal svetovni mladinski podprvak.
Naja Pinterič, ki že ima kolajno z evropskega mladinskega prvenstva v kajakaškem krosu, je tokrat stopila še višje in se veselila zlate kolajne v finalu kajakaškega krosa med mladinkami, kjer se je dobro borila na ključnih delih in si tako priborila pomembno prednost, ki jo je zadržala do cilja. Tekmovalka brežiškega kluba je imela v kvalifikacijskih vožnjah na čas četrti čas, v vseh naslednjih fazah na izpadanje pa je v cilj vedno prišla kot prva, tudi v finalu. Srebrno kolajno si je priveslala Španka Haizea Segura, bron pa Avstralka Codie Davidson. V tej konkurenci je nastopila tudi Lea Senica, ki je bila v kvalifikacijskih vožnjah na čas 12., nato pa obstala v prvi fazi tekem na izpadanje.

Izjemno prvenstvo je s srebrom zaokrožil 17-letni Žiga Lin Hočevar, ki je bil prvo ime prvenstva na Slovaškem. Tudi Žiga Lin je kolajno osvojil v mladinski konkurenci kajakaškega krosa, v cilj je pred njim prišel le Španec Faust Clotet Juanmarti. Hočevar je kvalifikacijske vožnje na čas končal na drugem mestu, v prvi fazi na izpadanje je bil v svoji skupini drugi, v četrtfinalu in finalu pa je ciljno linijo svoje skupine prečkal kot prvi in si tako zagotovil boj za kolajne, kjer je na koncu priveslal do srebra. Bron je pripadel Britancu Jonahu Hanrahanu. Med mladinci je nastopil še Rene Jeklin in tekmovanje končal na končnem 36. mestu.

Dva predstavnika smo imeli še v kajakaškem krosu med mlajšimi člani. V izločilne boje se je z 18. rezultatom kvalifikacijskih voženj na čas uvrstil Juš Javornik, ki pa je nato izpadel v prvi fazi skupin na izpadanje ter bil skupno 29. Jakob Šavli je bil na koncu 50., saj se mu ni uspelo uvrstiti v boje na izpadanje. Naslov svetovnega prvaka do 23 let je pripadel Francozu Gaelu Addisonu, drugi je bil njegov rojak Anatole Delassus, tretji pa Čeh Matyas Novak. V ženski konkurenci do 23 let je zlato osvojila Francozinja Emma Vuitton, druga je bila Španka Leire Goni, tretja pa Čehinja Katerina Bekova.

Kot omenjeno, je bilo pravkar zaključeno prvenstvo za Slovence najuspešnejše doslej, s štirimi kolajnami pa je izstopal Žiga Lin Hočevar. Postal je tako mladinski svetovni prvak v kajaku kot v kanuju, kar je prvič doslej. Leta 2018 je v kajaku in kanuju sicer zmagal Španec Miquel Trave, a je bilo to na mladinskem evropskem prvenstvu v Bratislavi. K temu je Hočevar dodal še srebrno kolajno v kajakaškem krosu, s čimer je postavil še en mejnik, saj je kolajno osvojil v treh različnih posamičnih disciplinah istega prvenstva. To je v članski konkurenci doslej uspelo najboljši slalomistki Avstralki Jessici Fox. Še eno srebrno kolajno pa je Žiga Lin prejel še za nastop v ekipni tekmi kanuistov do 23 let, kjer je moči združil z Nejcem Polenčičem in Jušem Javornikom.

Zlato kolajno prvenstva v Liptovskem Mikulašu so okoli vratu nadeli Naji Pinterič za uspeh v kajakaškem krosu. Do dveh kolajn je prišla Eva Alina Hočevar, ki je bila druga med kajakašicami do 23 let, tretja pa med kanuistkami v tej starostni kategoriji. Bronasto kolajno med kajakaši do 23 let pa je osvojil Celjan Lan Tominc.

Slovenija je z osvojenimi osmimi kolajnami (3 zlate, 3 srebrne, 2 bronasti) na lestvici najuspešnejših držav zasedla tretje mesto. Najboljši so bili Francozi, ki so osvojili 15 medalj (6 zlatih, 7 srebrnih, 2 bronasti), drugi pa so bili Čehi s 14 kolajnami (5 zlatih, 1 srebrna, 8 bronastih). Nemčija je prvenstvo zaključila s sedmimi kolajnami, Italija jih je osvojila pet, Španija štiri, Velika Britanija tri, po eno pa so si priveslale Argentina, Kitajska, Poljska in Avstralija. Presenetljivo so praznih rok ostali Slovaki, prireditelji prvenstva.
Letos mladince in mlajše člane čaka še eno veliko tekmovanje. Sredi avgusta bo Krakov gostil evropsko prvensto v slalomu na divjih vodah za mladince in mlajše člane.