Oblačno Humidity: 60%

Američani v osmino finala SP

Nogometaši ZDA so v 3. krogu svetovnega prvenstva v Katarju premagali Iran z 1:0 (1:0) in osvojili drugo mesto v skupini B ter se uvrstili v nadaljevanje tekmovanja. Iranci se poslavljajo od SP.

Američane v osmini finala, tam so bili nazadnje leta 2014, čaka tekma z Nizozemsko, zmagovalko skupine A. Tekma bo 3. decembra ob 16. uri. Iran pa je tokrat zamudil priložnost, da se sploh prvič prebije iz skupinskega dela SP.

Na tekmi so bili vsaj v prvem delu Američani konkretnejši. Že v sedmi minuti je Christian Pulisic z glavo testiral iranskega vratarja Alirezo Beiranvanda. V 28. minuti je bil nato Timothy Weah po hitri akciji prav tako sam pred iranskim golom, a prehitro slabo zaključil z glavo.

V 38. minuti so ZDA nato povedle. Akcijo je začel Weston McKennie, ki je z natančno dolgo podajo na desni strani kazenskega prostora našel Joshuo Sargenta, pa jo je le vrnil v kazenski prostor, kjer je bil najodločnejši Pulisic in zabil svoj 22. gol za reprezentanco. Pri tem se je ob trku z iranskim vratarjem celo lažje poškodoval in se v drugem delu ni vrnil na igrišče.

Iranci so po prejetem golu stopili korak naprej in Američanom ponudili še nekaj več prostora za igro. To bi skoraj izkoristil hitri Weah, ki je še drugič zatresel iransko mrežo, posnetek pa je potrdil, da je bil pri vstopu v akcijo za kakšen centimeter prehiter in sodniki gola zaradi prepovedanega položaja niso priznali.

V drugem delu so ZDA večji nadzirale ritem tekme. Zadeve so jim ušle izpod nadzora v 65. minuti, ko je bil Saman Ghoddos v ameriškem kazenskem prostoru v res dobrem položaju, a streljal kakšen meter mimo desne vratnice. Saeid Ezatolahi je poskušal v 70. minuti, žoga pa je kar precej zgrešila cilj.

Končnica je bila enosmerna. Ameriška ekipa je krčevito branila minimalno prednost, Iranci pa so stopnjevali pritisk in si v sodnikovem podaljšku priigrali dve lepi priložnosti. Najprej je bil nevaren Morteza Pouraliganji, prav na koncu pa še Mehdi Taremi, ki je bil v prodoru premalo odločen, iranski nogometaši pa so zahtevali celo enajstmetrovko, a je sodnikova piščalka ostala nema.

Sami tekmi pa so mediji pripisovali tudi politični naboj zaradi napetosti med ZDA in Iranom, a na zelenici o tem ni bilo ne duha ne sluha.

Iranci so pred tekmo zapeli tudi himno, kar je bilo prav tako eno od perečih vprašanj. Na uvodni tekmi z Anglijo (2:6) je niso in mediji so to razumeli kot podporo protestnikom, ki v Iranu že od septembra protestirajo proti oblastem.

V sredo bodo zadnje tekme v skupinskem delu igrali v skupinah C in D. Ob 16. uri bosta najprej na sporedu dvoboja Avstralija - Danska in Tunizija - Francija, ob 20. uri pa še Poljska - Argentina in Savdska Arabija - Mehika.

* Stadion Al Thumama, gledalcev 42.127, sodniki: Lahoz, Davies, del Palomar (vsi Španija).
* Strelec: 0:1 Pulisic (38.).
* Iran: Beiranvand, Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Mohammadi (od 45. Karimi), Noorollahi (od 71. Torabi), Ezatolahi, Hajsafi (od 71. Jalali), Gholizadeh (od 77. Ansarifard), Azmoun (od 46. Ghoddos), Taremi.
* ZDA: Turner, Dest (od 82. Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson, McKennie (od 65. Acosta), Adams, Musah, Weah (od 82. Zimmerman), Sargent (od 78. Wright), Pulisic (od 46. Aaronson).
* Rumeni kartoni: Hosseini, Kanaani, Jalali; Adams.