Drevi nadaljevanje nogometnega evropskega prvenstva
Neustavljivo se bližajo obračuni osmine finala evropskega prvenstva v Nemčiji. Čaka nas nekaj spektakularnih srečanj, med drugim pa slovenski navijači najbolj pričakujemo obračun Slovenije in Portugalske, ki bo na sporedu 1. julija ob 21.00. Toda kateri so ostali obračuni in kakšna je bila pot posameznih reprezentanc do osmine finala evropskega prvenstva?
Švica – Italija (29.6 ob 18.00 - Olympiastadon)
Švica je v skupinskem delu nastopala v skupini A in je s petimi točkami osvojila drugo mesto, zaostala pa le za Nemčijo. Italija je v skupini B, v tako imenovani »skupini smrti« s tremi točkami osvojila drugo mesto. Švicarji so v tej fazi tekmovanja na zadnjem evropskem prvenstvu premagali močne Francoze po enajstmetrovkah, tako da Italijane tokrat čaka zelo težka naloga. Selektor Italije Luciano Spalleti meni, da njegova ekipa napreduje s tekme na tekmo. Peti od zadnjih šestih srečanj med reprezentancama se je končalo z remijem, zadnja zmaga Švice nad Italijo pa sega daleč nazaj do leta 1993. V vsej zgodovini ima Švica 8 zmag nad Italijo, 24 tekem se je končalo z remijem, 29-krat pa je zmagala Italija.
Nemčija – Danska (29.6 ob 21.00 - BVB Stadion Dortmund)
Gostiteljica Nemčija je skupinski del končala na vrhu skupine A s sedmimi osvojenimi točkami, medtem ko je Danska napredovala kot drugouvrščena ekipa skupine C, čeprav je vse tri tekme remizirala, tako kot Slovenija. Nemčija je dosegla največ zadetkov (8), imela največjo posest (64,3 %) in najboljšo natančnost podajanja (93 %) med vsemi reprezentancami na evropskem prvenstvu, svoj niz neporaženosti pa je podaljšala na sedem tekem. Danska je pred tremi leti na evropskem prvenstvu prišla do polfinala, kjer je izgubila proti Angliji. Nemčija ima skupno 15 zmag, Danska 8, 5 tekem pa se je končalo z neodločenim rezultatom.
Anglija – Slovaška (30.6 ob 18.00 - Arena AufSchalke)
Angleži so bili po dokaj ne suverenih nastopih v skupini C kritizirani s strani angleške javnosti, čeprav so skupino končali na prvem mestu. Na dosedanjih treh tekmah je imela Anglija le 10 poskusov na gol in le dvakrat zadela. Slovaška pa se je v izločilne boje uvrstila po osvojenem tretjemu mestu v skupini E, kjer se je za napredovanje borila z Romunijo, Belgijo in Ukrajino. Ekipi sta se nazadnje srečali v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018, ko je Anglija zmagala z 2-1 in 1-0. Ekipi sta se medsebojno pomerili le šestkrat, ko je Anglija zabeležila 5 zmag in en remi.
Španija – Gruzija (30.6 ob 21.00 - Cologne Stadium)
Španija je bila najbolj impresivna ekipa v skupinskem delu, saj so ob treh zmagah dosegli pet zadetkov, za nameček pa niso prejeli nobenega. Prišli so do polfinala na treh od zadnjih štirih evropskih prvenstev, naslova pa so osvojili leta 2008 in leta 2012, ko so imeli res neverjetno ekipo. Debitantka Gruzija je na tretjem srečanju skupinskega dela presenetila Portugalsko in tako zapečatila mesto med najboljših 16. Skupno so Španci Gruzijo premagali šestkrat, zabeležili pa so tudi en poraz.
Francija – Belgija (1.7 ob 18.00 - Dusseldorf Arena)
Belgijci v svoji zgodovini še niso osvojili večje mednarodne lovorike, za osvojitev evropske lovorike pa bo prva prepreka Francija, ki dosedaj ni pokazala ničesar posebnega. Obe ekipi sta po dvakrat ohranili mrežo nedotaknjeno, a imata težave z doseganjem golov, saj sta dosegli le po dva gola, prav tako sta skupinski del zaključili kot drugouvrščeni ekipi v svojih skupinah. Francija je Belgijo v preteklosti premagala 26-krat in izgubila 30-krat, reprezentanci pa sta se 19-krat razšli brez zmagovalca.
Portugal – Slovenija (1.7 ob 21.00 – Frankfurt Arena)
Poraz Portugalske proti Gruziji na zadnji tekmi skupinskega dela je pomenil, da se bodo pomerili proti Slovencem. Kljub porazu so ostali na prvem mestu, Slovenija pa je po treh remijih osvojila tretjo mesto. Slovenija je letos marca na prijateljski tekmi že premagala Portugalsko, ko je bila boljša z 2:0, kar je bilo edino medsebojno srečanje teh dveh reprezentanc. Slovenija ima v svojih vrstah najhitrejšega igralca (Šeško), igralca z največ izbitimi žogami (Jaka Bijol) in igralca, ki je bil uvrščen v različne najboljše enajsterice dosedanjega dela prvenstva (Žan Karničnik), Portugalska pa ima v svojih vrstah zvezdnike, ki igrajo po najboljših klubih na svetu.
Romunija – Nizozemska (2.7 ob 18.00 – Munich Football Arena)
Romunija je presenetljivo osvojila prvo mesto v skupini E, kjer so še nastopale reprezentance Belgije, Slovaške in Ukrajine. Na drugi strani pa je favorizirana Nizozemska osvojila tretjo mesto skupine D. Nizozemci bodo upali, da se lahko izognejo drugemu zaporednemu izpadu iz osmine finala, po tem ko so pred tremi leti izgubili proti Češki z 2:0, Romuni pa bodo poskušali izboljšati svoj najboljši nastop na evropskih prvenstvih iz leta 2000, ko so v četrtfinalu izgubili proti kasnejši podprvakinji Italiji. Nizozemska je bila na medsebojnih srečanjih proti Romuniji veliko bolj uspešna, saj je zabeležila 10 zmag, 3 remije in 1 poraz.
Avstrija – Turčija (2.7 ob 21.00 – Leipzig Stadium)
Avstrija je bila ena izmed najboljših reprezentanc skupinskega dela tekmovanja, čeprav so prvo tekmo izgubili proti Franciji z 1:0. Enako velja za Turčijo, ki je v skupinskem delu zabeležila dve zmagi in poraz proti Portugalski. Le Škotska (7), Hrvaška (6) in Poljska (6) so prejele več zadetkov od Turčije (5), a je Turčija bila razigrana tudi v napadu, saj je dosegla toliko zadetkov, kot jih je prejela, saj sta le Nemčija in Avstrija dosegli več zadetkov od Turkov. Na dosedanjih medsebojnih srečanjih je Avstrija bila nekoliko uspešnejša, saj je zabeležila 9 zmag, 1 remi in 7 porazov.