Oblačno Humidity: 94%

Kolumbija premagala Urugvaj in se v finalu Cope pridružila Argentini

Kolumbijski nogometaši so razveselili svoje številne privržence v Charlottu v ZDA z zmago z 1:0 proti Urugvaju, s čimer so se uvrstili v finale pokala Amerike, kjer jih čakajo argentinski branilci naslova. Kapetan James Rodriguez je s strelom s kota zaposlil Jeffersona Lermo, ki je tri metre od mreže zdel z glavo v 39. minuti in odločil dvoboj.

James, nekdanji igralec Real Madrida in Bayerna iz Münchena, je s svojo levico dosegel šesto asistenco, rekord v tekmovanju, ter na vrhu podajalcev prehitel Lionela Messija, zvezdnika Argentine.

Stadion je prepeval "Kolumbija, Kolumbija" ob koncu napete tekme. Navijači so gol začutili, preden je ta padel. Kot eden so vstali, njihovi kriki so napolnili rumeno ograjen prostor, namenjen privržencem Kolumbije. Nato sta na sceno stopila Rodriguez in Lerma.

Zadetek je bil dovolj, da se je Kolumbija uvrstila v svoj tretji finale tekmovanja Copa America, kjer bo skušala proti Messijevi druščini osvojiti drugi naslov celinskega prvaka po tistem iz leta 2001.

Kolumbijci bodo skušali niz neporaženosti proti svetovnim prvakom podaljšati na 29 tekem, vleče se od začetka leta 2022.

Za Kolumbijce sicer ni šlo vse kot po maslu, Daniel Munoz bi skoraj pokvaril zabavo. Tik pred polčasom si je z grobim udarcem s komolcem v prsi igralca PSG Manuela Ugarteja prislužil drugi rumeni karton in s tem izključitev (45.).

Pri številčni prednosti Urugvaja v drugem delu so se karte premešale, še bolj pa, ko je v 62. minuti selektor Kolumbije Nestor Lorenzo iz igre poslal Rodrigueza, ki je imel že rumeni karton. Tedaj je Urugvaj še bolj pritisnil na tekmeca. Številna premoč bi se skoraj pretvorila v izenačenje.

Luis Suarez je tako le nekaj minut po vstopu v igro z enim dotikom sprejel predložek Ugarteja. Njegov močan strel se je odbil od zunanjega dela vratnice. Urugvaju tudi v nadaljevanju ni uspelo izkoristiti nekaj ugodnih priložnosti. Mateus Uribe pa je na drugi strani v zadnji minuti zadel prečko.

Kolumbijsko slavje je bilo po zadnjem žvižgu sodnika pokvarjeno, ko sta se na tribunah sprli skupini navijačev in je morala posredovati policija.

Zvezdnik Liverpoola Darwin Nunez in drugi urugvajski igralci so bili vpleteni v pretep s kolumbijskimi navijači, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Urugvajski osrednji branilec Jose Maria Gimenez je dejal, da so igralci skočili v gnečo zaradi skrbi za varnost družinskih članov in ljubljenih, ki so gledali tekmo.

"To je katastrofa. Naše družine so bile v nevarnosti. Morali smo iti na tribuno, da smo branili svoje najdražje, z majhnimi novorojenčki. Niti enega policista ni bilo," je dejal Gimenez, soigralec Jana Oblaka v Atleticu iz Madrida.

Velika večina gledalcev v množici je navijala za Kolumbijo, vendar med njimi in njihovimi urugvajskimi pristaši ni bilo ograje. Spopad se je trajal nekaj minut, dokler ni končno posredovala policija.