8°C / 15°C
8°C / 15°C
6°C / 16°C

Slovenski nogometaši v ligi narodov izgubili na Norveškem

Slovenska vrsta je na težko gostovanje na sever Evrope prišla s kar nekaj težavami, kar nekaj igralcev je manjkalo zaradi poškodb in bolezni, za nameček pa je "na hitro" odšel še dosedanji Kekov pomočnik Boštjan Cesar, ki bo očitno novi trener Maribora.

Vse skupaj je bilo ob čvrstih in kakovostnih Norvežanih premalo za uspeh, Slovenija je tako na 12. medsebojni tekmi z Norvežani vpisala sedmi poraz ob dveh zmagah in treh remijih. To je bil sicer tudi prvi poraz slovenske vrste, potem ko je njen niz neporaženosti trajal 12 tekem (neupoštevajoč poraz proti Portugalski po enajstmetrovkah na EP).

V petek Slovence, ki ostajajo pri štirih točkah, Norvežani jih imajo sedem, čaka pot v Kazahstan, slednji je danes izgubil v Avstriji in ostaja pri eni točki.

Kek je bil ob vseh težavah primoran rahlo spremeniti začetno postavo, predvsem je Erik Janža zaigral na desni strani obrambe, Dejan Petrovič pa je dobil priložnost v zvezni vrsti. Preostale položaje so zavzeli bolj ali manj stalni člani prve postave.

Že po slabi minuti in pol so imeli gostitelji prvo priložnost, vendar Erling Haaland, ki je že zaobšel Jana Oblaka, ni prišel do pravega strela oziroma je streljal iz mrtvega kota. Malce za njim je še drugi visoki norveški napadalec Alexander Soerloth z glavo žogo poslal čez gol.

V sedmi minuti pa so domači povedli, potem ko je Oblakovo odbito žogo po strelu z razdalje iz bližine v mrežo pospravil Haaland. S 33. reprezentančnim golom na vsega 36 nastopih se je izenačil z dosedanjim norveškim rekorderjem Joergenom Juvejem.

Petrovič je v 11. minuti na drugi strani zgrešil z 20 metrov, v 18. pa je z glavo Andraž Šporar žogo poslal malce čez prečko. Norvežani pa so bili še naprej boljši, nevarnejši, tudi v 20. minuti je moral posredovati Oblak.

V 28. pa je moral reagirati tudi domači čuvaj mreže Oerjan Nyland po strelu Benjamina Šeška z desne strani ter po poskusu Adama Gnezde Čerina. Šeško je v 29. minuti zgrešil še z glavo.

Šeškov soigralec iz Leipziga Antonio Nusa je v 32. minuti zapravil izvrstno priložnost za vodstvo Norveške z 2:0, malce pozneje je bil neuspešen Haaland, tako kot v 41. minuti.

V 52. minuti so Norvežani povedli z 2:0, ko je Vanja Drkušić napačno oddal žogo, Haaland je nato pritiskal, žogo nekako izbil do Soerlotha, ki jo je neoviran poslal v mrežo.

Haaland pa je v 62. minuti s 34. golom sam postal norveški strelski rekorder, ko je z roba kazenskega prostora zadel za 3:0 po akciji, v kateri so gostitelji izigrali slovensko obrambo.

Tekma je bila s tem odločena, ritem ne več pravi, kljub temu pa so gostitelji še nekajkrat poskrbeli za nevarnejše trenutke pred slovenskimi vrati. Pri Slovencih je imel v 89. minuti priložnost le še Jaka Bijol, a slabo zadel žogo pred norveškimi vrati.

* Stadion Ullevaal, gledalcev 23.341, sodniki: Lukjančukas, Mirauskas, Stepanovas (vsi Litva).
* Strelca: 1:0 Haaland (7.), 2:0 Soerloth (52.), 3:0 Haaland (62.).
* Norveška: Nyland, Moeller Wolfe, Oestigaard (od 46. Holmgren Pedersen), Hanche-Olsen, Ajer, Thorsby (od 75. Berg), Berge, Ryerson (od 82. Vetlesen), Nusa (od 75. Doennum), Soerloth (od 75. Strand Larsen), Haaland.
* Slovenija: Oblak, Balkovec (od 57. Vipotnik), Bijol, Drkušić, Janža, Petrovič (od 74. Kurtić), Elšnik, Gnezda Čerin (od 79. Iličić), Stojanović, Šporar (od 57. Celar), Šeško (od 79. Kramer).
* Rumena kartona: Berg; Stojanović.