Oblačno Humidity: 79%

Norveškim rokometašicam zadnja polfinalna vozovnica

Po Danski, Franciji in Švedski se je v polfinale letošnjega olimpijskega turnirja kot zadnja uvrstila še Norveška. Norvežanke, olimpijske prvakinje iz Pekinga 2008 in Londona 2012, so v zadnji četrtfinalni tekmi v Lillu visoko premagale Brazilke z 32:15 (16:8). Četrtkova polfinalna para sta Švedska - Francija in Danska - Norveška.

Pri Norveški, ki ima v svoji vitrini poleg dveh olimpijskih zmagoslavij še devet naslov evropskega in štiri svetovnega prvaka, je bila na današnji zadnji četrtfinalni tekmi na stadionu Pierre Mauroy v Lillu, ki bo do 11. avgusta gostil vse najbolj pomembne rokometne tekme v moški in ženski konkurenci, najbolj učinkovita Marit Jacobsen s šestimi goli, pri Brazilkah pa sta Bruna de Paula in Giulia Guariero dosegli po tri zadetke.

Danska je na prvi četrtfinalni tekmi premagala Nizozemsko z 29:25 (11:10). Pri rokometašicah iz Hamletove dežele, sicer trikratnih olimpijskih prvakinj iz Atlante 1996, Sydneyja 2000 in Aten 2004, sta bili najbolj učinkoviti Anne Hansen in Emma Friis, ki sta dosegli po šest golov, v vratih pa je blestela Althea Reinhardt s 17 obrambami. Pri igralkah iz dežele tulipanov sta Bo van Wetering in Dione Housheer dosegli po sedem zadetkov.

Francozinje so na drugi tekmi v Lillu, ki si jo je ogledalo 26.548 gledalcev, ugnale Nemke s 26:23 (13:10). Pri zadnjih olimpijskih zmagovalkah iz Tokia 2021 je bila strelsko najbolj učinkovita Tamara Horaček. Bodoča igralka ljubljanskega Krima je Nemkam nasula sedem golov, vratarka Laura Glauser pa je zbrala 13 obramb. Emily Bölk je za Nemke dosegla sedem zadetkov.

Švedinje so šele v 10-minutnem podaljšku strle odpor Madžark za končno zmago s 36:32 (29:29, 16:15). Švedsko-madžarski obračun je bil izenačen. V končnici rednega dela je kazalo na zmago naših vzhodnih sosed, ki so 15 sekund pred koncem povedle z 29:28 po golu Petre Vamos, Švedinje pa je - po minuti odmora selektorja Tomasa Axnerja - rešila Nina Koppang in izenačila na 29:29.

V podaljšku je bilo vse v znamenju skandinavskih rokometašic, ki so v 68. minuti povedle s 34:29. Pri Švedinjah je bila najbolj učinkovita Koppang s sedmimi goli, vratarka Johanna Bundsen pa je zbrala kar 22 obramb. Katrin Klujber je za Madžarke dosegla 11 golov, vratarka Blanka Böde-Biro pa je zaustavila 13 strelov.