Starmer napovedal odhod z vrha britanske politike

Britanski premier Keir Starmer je danes napovedal odstop s položaja predsednika vlade in vodje laburistične stranke. Odločitev je sprejel po vse večjih pritiskih znotraj stranke, ki so se okrepili po slabem rezultatu laburistov na majskih lokalnih in regionalnih volitvah.

Starmer napovedal odhod z vrha britanske politike

V nagovoru pred sedežem vlade na Downing Streetu je dejal, da je vse odločitve sprejemal v korist države. Ob tem je sporočil, da je o svoji nameri že obvestil kralja Karla III.

Starmer je med dosežki svojega mandata izpostavil krepitev zaupanja v gospodarstvo, obrambo in nacionalno varnost. Povedal je tudi, da je pod njegovim vodstvom stranka odpravila težave, povezane z antisemitizmom.

Po njegovih besedah so se v zadnjih mesecih znotraj stranke vse pogosteje pojavljala vprašanja o tem, kdo je najprimernejši za vodenje laburistov na prihodnjih volitvah. Dejal je, da je sporočilo poslanske skupine razumel in ga sprejel.

Za najverjetnejšega naslednika velja Andy Burnham, dolgoletni laburistični politik in župan Manchestra. Ta je v četrtek zmagal na nadomestnih volitvah v volilnem okraju Makerfield in naj bi poslanski mandat prevzel še danes.

Postopek izbire novega vodje laburistične stranke se bo začel 9. julija. Starmer bo na čelu vlade ostal do izvolitve naslednika, ki naj bi položaj prevzel septembra.

Napoved odstopa sledi večtedenskim pritiskom v stranki. Že po majskih volitvah je več ministrov menilo, da bi moral pripraviti načrt za svoj odhod. Podporo spremembam na vrhu stranke je dodatno okrepila Burnhamova zmaga na nadomestnih volitvah.

Starmer je vse do danes pozive k odstopu zavračal in vztrajal, da je pripravljen nadaljevati delo na čelu vlade in stranke.

Image