Laško v znamenju paralimpijskega tabora za družine
V Laškem so v nedeljo uspešno sklenili že četrti po vrsti paralimpijski tabor za družine. Od četrtka do nedelje je potekal v organizaciji Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja. Udeležilo se ga je kar 22 mladih.
Tabora v Laškem se je udeležilo 22 mladih, ki so se do nedelje preizkusili v različnih športih, organizacijska ekipa tabora pa je poskrbela tudi za bogat spremljevalni program.
Med drugim so spoznali prve športe in se v njih tudi preizkusili. Tako so pod taktirko trenerke Maje Bobnar in igralca Blaža Adamljeta igrali boccio, dvoransko balinanje, se pod budnim očesom trenerja Damirja Bakoniča merili v hokeju na električnih vozičkih, s pomočjo trenerja Gregorja Selaka in plezalca Mateja Arha so plezali na umetni sceni, spoznali so tudi prvine cheerleadinga ter se v bazenu praktično spoznali s paraplavanjem. Seznanili so se tudi s paraatletiko, paranamiznim tenisom in parakolesarstvom.
Prisluhnili so tudi pogovoru s Frančkom Gorazdom Tirškom, trikratnim udeležencem paralimpijskih iger in štirikratnim dobitnikom paralimpijske kolajne v parastrelstvu.
"Vsi invalidi dobro vemo, kako pomembno je imeti dobre kontakte, kako pomembna je socializacija. Pri tem nam je v veliko pomoč prav šport. S športom si izboljšamo samopodobo, pridobimo na samozavesti, boljše se tudi počutimo. Vsak, ki se ukvarja s športom, se lažje vključi v družbo, v zunanji svet," je po pogovoru in obisku na taboru povedal Franček Gorazd Tiršek.
Nekdanji paralimpijec Janez Hudej je mladim predstavil svojo "formulo", s katero je tekmoval na paralimpijskih igrah. O svojem nastopu na lanskih paralimpijskih igrah pa sta mladim pripovedovala tudi parakolesar Anej Doplihar in namiznotenisač Luka Trtnik, ki sta mladim predstavila svoja športa.
"Paralimpijski tabor za družine raste in se razvija. Spomnim se tistih prvih entuzijastičnih začetkov. Danes je jasno, da se je projekt lepo razvil v pravo smer. Vsako leto je z nami več družin, dober glas se širi od ust do ust, družine se vračajo, prihajajo novi. Letošnji tabor je najštevilčnejši do sedaj," je po taboru razmišljal Damir Lazar, predsednik Zveze ŠIS-SPK.
Paralimpijski tabor za družine je del programa Postani športnik. "Je idealna priložnost za vse mlade, da spoznajo športne panoge in s strokovno pomočjo najdejo sebi primeren šport. Še vedno se prevečkrat zgodi, da nimajo pravih informacij, kje bi se lahko športno udejstvovali. Ob vsem tem pa s pomočjo športa in tabora mladi invalidi najdejo tudi sprejetost v našem svetu, kjer te sprejetosti ni vedno dovolj," je povedala Kristina Žagar, del organizacijske ekipe in tudi trenerka plavanja.
"Tabor je za mlade in razvoj parašporta izjemno pomemben. Na letošnjih evropskih paraigrah mladih smo imeli petčlansko zasedbo, v njej pa so bili kar štirje mladi športniki, ki so sodelovali na našem taboru," je še opozorila Kristina Žagar, ki je imela v mislih kvartet športnikov Tim Žnidaršič Svenšek, Luka Stanar, Gašper Glušič ter Inja Klemenčič.