Oblačno Humidity: 94%
13°C

Mariborčani do druge prvenstvene zmage, Kranjčani začasno do prvega mesta

V tekmi četrtega kroga slovenskega državnega prvenstva so vaterpolisti Branika v Kopališču Pristan premagali Grafist Koper s 13:11 (3:5, 4:1, 2:3, 4:2). Vaterpolisti AVK Triglava so v tekmi četrtega kroga državnega prvenstva v Pokritem olimpijskem bazenu Kranj kot gostje premagali Calcit Water Polo s 17:12 (5:2, 5:5, 1:3, 6:2).

Maribor – Kopališče Pristan, sodnika: Suhadolnik, Homovec.
Branik Maribor: Jukić, Kulenović; Uremovič, Anzulović 1, Seljak 3, Globovnik 1, Kačič 2, Pevec 2, Lep 1, Šulek, Herzog 1, Rajšp 1, Popović 1. Trener: Tomislav Gradski.
Grafist Koper: Deković, Parovel; Janošević 2, Krivičić 3, Nastran, Fičur 1, Šantak 1, Sajko 3, Jačimović 1. Trener: Marino Cetin.

Konec januarja so Mariborčani v ligi AWL na turnirju v Kranju premagali Koprčane s 13:8, veliko težje delo pa so imeli z njimi v svoji drugi domači tekmi letošnjega državnega prvenstva. Koprska ekipa je v Maribor prišla samo s sedmimi igralci in dvema vratarjema, toda navkljub temu so bili ves čas enakovredni domačinom, ki so šele v zadnji četrtini zlomili njihov odpor.

V prvi četrtini so bili boljši koprski vaterpolisti, ki so po golu Milisava Janoševića povedli z 2:0 ter nato prednost dveh golov ohranili do konca, ko je pet sekund pred prvim odmorom v polno zadel tudi Stefan Sajko. S štirimi zaporednimi goli je bila domača ekipa v drugi četrtini tista, ki je vajeti igre prevzela v svoje roke. Ob vstopu v zadnjo minuto druge četrtine se je med strelce vpisal Aljaž Pevec za vodstvo s 7:5. V naslednjem napadu je edini koprski gol v drugi četrtini dosegel Milan Jačimović.

Izenačena in napeta je bila tudi tretja četrtina, v kateri so domačini po golu Mateja Rajšpa spet prišli do dveh golov prednosti (8:6), vodili pa so tudi še z 9:7, ko se je med strelce vpisal Jurij Seljak. Nepopustljivi Koprčani so do konca četrtine z goloma Boška Krivičića in Sajka izid izenačili na 9:9, tako da se je obetala dramatična zadnja četrtina. V njej so Koprčani zadnjič izenačili pri izidu 10:10, toda Neven Popović in Jan Herzog, slednji, je koprsko mrežo zatresel 90 sekund pred koncem tekme, sta Mariborčanom priskrbela nekoliko mirnejšo končnico. Krivičić je s svojim tretjim golom na tekmo zaostanek svoje ekipe znižal na gol zaostanka, končni izid pa je v zadnji sekundi postavil Pevec.

Calcit Water Polo – AVK Triglav 12:17 (2:5, 5:5, 3:1, 2:6)
Kranj – Pokriti olimpijski bazen Kranj, sodnika: Radonjič, Pančur.
Calcit Water Polo: Žurbi; Brišnik, Stele 2, Sokler 3, Gledec 1, Leskovec, Kordež, Blažević, Lukić, Cerar 4, Briški 2, Bergant. Trener: Gašper Šenica.
AVK Triglav: Beton, Osel; Cvijanović Tepina, Verbič 1, Rahne 1, Lah 6, D. Gostić 3, Pušavec, M. Gostić 3, Vončina, Justin 3, Lukić, Štromajer. Trener: Jaka Mikoletič.

V derbiju ekip, ki sta predlani in lani igrali v finalu končnice državnega prvenstva, predlani so bili boljši Kamničani, lani pa Kranjčani, je do odločitve prišlo šele v zadnji četrtini, ki so jo zanesljivo dobili vaterpolisti Triglava, ki so bili tokrat gostujoča ekipa. To je bila njihova druga zmaga nad Kamničani v letošnji sezoni, saj so na drugem turnirju lige AWL v Ljubljani zmagali s 17:5.

Obe ekipi sta v tekmo vstopili oslabljeni, v uvodni četrtini pa so po golu Jaše Laha Kranjčani povedli z 2:0, vendar je Ivan Gledec sredi četrtine izid izenačil na 2:2. Razpoloženi Lah z novima goloma ter Matic Rahne sta bila najbolj zaslužna, da so aktualni državni prvaki ob prvem odmoru Kamničanom pobegnili že za tri gole. Še večji zaostanek Calcit Water Pola je bil po dobri minuti igre v drugi četrtini, ko je Gašperja Žurbija premagal Jan Justin. Toda s tremi zaporednimi goli, zadnjega je dosegel Luka Sokler, so se Kranjčanom približali le še na gol zaostanka (5:6). Z goloma Jana Justina in Dejana Gostića so triglavani spet nekoliko lažje zadihali, saj so prišli do prednosti treh golov (8:5), takšna pa je bila njihova prednost ob polčasu.

Ko je sredi tretje četrtine Justin zatresel kamniško mrežo za kranjsko vodstvo z 11:7, je kazalo na to, da je vprašanje zmagovalca odločeno. Toda Kamničani se s porazom niso sprijaznili. Z dvema goloma Aleksandra Cerarja, drugega je dosegel 29 sekund pred koncem četrtine in enim Martina Steleta so na zadnji odmor odšli le z golom zaostanka. V zadnji četrtini se je obetal ogorčen boj za zmago, vendar so Kranjčani vse dvome rešili po štirih minutah igranja, ko je Marko Gostić zadel za njihovo vodstvo s 15:10. S tem je bila tekma odločena.

Jaka Mikoletič, ki je namesto Krištofa Štromajerja, ki je bil na tej tekmi kaznovan, vodil Kranjčane, je po srečanju dejal: “V tekmo smo vstopili tako kot smo se dogovorili. Morda bi si že dvakrat med njo, ko smo imeli plus štiri, lahko zagotovili mirno končnico, a Kamničani so se obakrat vrnili. Obramba je sicer funkcionirala dobro, z izjemo teh dveh ‘mrkov’, ko smo nasprotniku dopustili, da se nam približa in to moramo v nadaljevanju sezone popraviti. Za napad pa me ne skrbi, saj smo na vseh zadnjih treh tekmah zabili 15 ali več zadetkov.”

AVK Triglav je s tekmo več prevzel vodstvo v slovenski ligi, Kamničani so ostali pri eni točki, ki so jo osvojili v prvem krogu proti Ljubljani Slovanu, ki je bila v tem krogu prosta.