Nekaj oblačnosti Humidity: 64%
20°C

ZDA najuspešnejša reprezentanca SP v Liverpoolu, kolajne v 15 držav

Reprezentanca ZDA je s skupno osmimi odličji, od tega tremi zlatimi, postala najuspešnejša gimnastična vrsta 51. svetovnega prvenstva v Liverpoolu, ki se je danes končalo s petimi finali po orodjih.

Na lestvici držav, dobitnic kolajn, je prvenstvo v Angliji končalo 15 držav, med njimi tudi letos ni bilo Slovenije.

V prvi ženski odločitvi dneva na gredi je zmagala Japonka Hazuki Watanabe. Britanka Jessica Gadirova, dvakratna evropska prvakinja, pa je na veselje razprodane dvorane M&S Bank Arena prvič v karieri osvojila svetovni naslov na parterju. Srebrna je bila Američanka Jordan Chiles, za katero je bila to še tretja kolajna tega prvenstva.

Med telovadci je v prvi odločitvi dneva na preskoku slavil Armenec Artur Davtjan, ki je s svojo predstavo s svetovnega trona izrinil Filipinca Carlosa Yula.

Naslov svetovnega prvaka na bradlji je ubranil Kitajec Zou Jingyuan, tudi olimpijski prvak na tem orodju, ki je bil še tretjič najboljši na svetu na nekdaj paradnem orodju Mitje Petkovška. Na drogu, kjer je pred 15 leti blestel Aljaž Pegan, je zmagal Američan Brody Malone, ki je bil na prejšnjem SP 2021 na tem orodju bronast, in ugnal tudi olimpijskega prvaka iz Tokia 2020, Japonca Daikija Hashimota.

Ekipa ZDA je končala na vrhu razpredelnice. Na drugem mestu je pristala Kitajska (5 kolajn, od tega 3 zlate), tretja pa je bila Japonska (8 kolajn, od tega 2 zlati). Na lestvici držav, dobitnic kolajn, je končalo 15 držav, med njimi tudi letos ni bilo Slovenije.

Zadnja slovenska kolajna je "padla" pred natanko 15 leti, ko sta na zmagovalnem odru stala tako Mitja Petkovšek na bradlji kot Aljaž Pegan na drogu.

Naslednje SP v športni gimnastiki bo leto dni pred olimpijskimi igrami v Parizu gostil belgijski Antwerpen. Že na prvenstvu v Liverpoolu pa so podelili prvih šest vozovnic za OI.

Pravico do nastopa na olimpijskem turnirju so si priborile po najboljše tri ekipe iz finala tako v moški (Kitajska, Japonska, Velika Britanija) kot ženski konkurenci (ZDA, Velika Britanija, Kanada).