Bakterija Helicobacter pylori glavni dejavnik raka želodca v novi generaciji

Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), opozarja na naraščajočo vlogo bakterije Helicobacter pylori pri raku želodca, zlasti med generacijami, rojenimi po letu 2008. Po najnovejših projekcijah naj bi v življenju kar 15,6 milijona ljudi razvilo raka želodca, pri čemer bo v 76 odstotkih primerov vzrok ravno ta bakterija.

Bakterija Helicobacter pylori glavni dejavnik raka želodca v novi generaciji

Helicobacter pylori je najpogostejši vzrok za želodčne razjede, okužba pa pogosto poteka brez simptomov. Prenese se lahko preko okužene hrane, vode ali neposredno z osebe na osebo. Kadar povzroča težave, se kaže v obliki slabe prebave, napihnjenosti ali ponavljajoče se slabosti. Diagnozo je mogoče postaviti s pomočjo krvnih preiskav, dihalnih testov ali analize blata, zdravljenje pa običajno vključuje antibiotike.

Po podatkih IARC je okužba razširjena po vsem svetu, vendar je porazdelitev raka želodca izrazito neenakomerna. Najhuje bo prizadeta Azija, z 10,6 milijona pričakovanimi primeri, sledi Amerika z dvema milijonoma, Afrika z 1,7 milijona, Evropa z 1,2 milijona in Oceanija s približno 70.000 primeri.

Raziskovalci poudarjajo nujnost uvedbe sistematičnih presejalnih programov in množičnega zdravljenja okužb, kar bi lahko zmanjšalo število primerov raka želodca za do 75 odstotkov. Predlagajo pilotne projekte in študije izvedljivosti za razširitev presejanja, zlasti v državah z visokim tveganjem.

Koordinator skupine za preprečevanje raka želodca pri IARC dr. Jin Young Park je ob objavi raziskave v reviji Nature Medicine izpostavil, da je preprečevanje ključno in da bi morali programi presejanja postati prioriteta zdravstvenih politik. Okužba je sicer ozdravljiva, a v številnih regijah še vedno ostaja neodkrita zaradi pomanjkanja dostopa do testiranja in zdravljenja.

Strokovnjaki opozarjajo, da vsi nosilci bakterije ne bodo razvili bolezni. Vendar so poleg bakterije pomembni še drugi dejavniki tveganja, vključno s prehrano, kajenjem, dednostjo in nekaterimi vnetnimi stanji želodčne sluznice.

Med simptomi raka želodca so najpogosteje zgaga, refluks, težave pri požiranju, izguba apetita, bolečine v trebuhu in nenamerno hujšanje. Ker pa so ti simptomi pogosto povezani z manj resnimi težavami, je zgodnje odkrivanje bistvenega pomena za uspešno zdravljenje.

Helicobacter pylori se tako uveljavlja kot eden najpomembnejših povzročiteljev raka želodca v 21. stoletju, predvsem v regijah z endemično prisotnostjo bakterije in omejenim dostopom do zdravstvene oskrbe. Poročilo IARC poudarja nujnost globalnega sodelovanja, okrepljenega epidemiološkega nadzora in učinkovitega delovanja na področju preventive.

Image
Elekrtonski naslov uredništva
urednistvo@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0