Preboj v genskem zdravljenju raka na Onkološkem inštitutu Ljubljana

Onkološki inštitut Ljubljana je uspešno zaključil prvo fazo kliničnega preskušanja genskega imunskega zdravljenja bazalnoceličnega karcinoma glave in vratu, kar predstavlja pomemben mejnik v razvoju inovativnih terapij. Gre za prvo tovrstno klinično študijo v Evropi, ki temelji na uporabi interlevkina-12 (IL-12) v obliki plazmidne DNA in je v celoti rezultat slovenskega znanja.

Preboj v genskem zdravljenju raka na Onkološkem inštitutu Ljubljana

Študija, izvedena v okviru projekta SmartGene.si, je potrdila, da terapija spodbuja bolnikov imunski sistem k tvorbi terapevtske molekule IL-12, kar sproži močan imunski odziv. Metoda temelji na intratumorski dostavi plazmida phIL12 z uporabo genskega elektroprenosa, pri čemer so rezultati kliničnega preskušanja potrdili varnost in učinkovitost pristopa.

Raziskava, ki so jo odobrili pristojni regulatorji, se je zaključila jeseni 2023. Poudarek v prihodnje bo na kombiniranju te terapije z drugimi oblikami zdravljenja, kot sta radioterapija ali elektrokemoterapija, da bi dosegli še boljše terapevtske učinke.

Projekt SmartGene.si, financiran iz sredstev Republike Slovenije in Evropskega sklada za regionalni razvoj, je omogočil razvoj napredne tehnologije za gensko zdravljenje in vzpostavitev platforme za inovativne biomedicinske terapije. Onkološki inštitut Ljubljana skupaj s partnerji tako postavlja Slovenijo ob bok vodilnim državam na področju razvoja genskih terapij in odpira nove možnosti v zdravljenju rakavih obolenj.

Image
Elekrtonski naslov uredništva
urednistvo@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0