S spanjem poleg mobilnega telefona ni dokazano tveganje za zdravje, vendar lahko vpliva na spanje
Mobilni telefoni so del našega vsakdana, pogosto pa jih imamo ob sebi tudi ponoči. To sproža vprašanje, ali je spanje poleg mobilnega telefona lahko škodljivo za naše zdravje. Po mnenju dr. Nehe Narula z Medicinske fakultete Univerze Stanford sevanje mobilnih telefonov ne predstavlja razloga za skrb.
Narula pojasnjuje, da mobilni telefoni oddajajo "neionizirajoče" sevanje, ki je drugačno od sevanja, ki lahko poškoduje DNK. Poudarja, da trenutno ni dokazov, da bi tovrstno sevanje dolgoročno vplivalo na zdravje. Tudi naprave, kot so mikrovalovne pečice, spadajo v to kategorijo, in raziskave ne kažejo škodljivih učinkov na zdravje. Vendar Mednarodna agencija za raziskave raka opozarja, da še vedno ni trdnih dokazov o popolni varnosti.
Čeprav se sevanje mobilnih telefonov ne zdi škodljivo, njihova prisotnost ob postelji lahko vpliva na kakovost spanja. Uporaba mobilnih telefonov tik pred spanjem je povezana s slabšo kakovostjo spanca, saj modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni, moti cirkadiani ritem telesa in zmanjšuje proizvodnjo melatonina – hormona, ki uravnava spanec. Zmanjšanje melatonina vpliva na REM fazo spanja, kar lahko poslabša spomin, poveča stres in privede do zdravstvenih težav.
Dr. Rafael Pelayo, profesor medicine spanja na Univerzi Stanford, poudarja, da je vpliv bližine mobilnega telefona med spanjem odvisen od posameznika. Ljudje s kronično nespečnostjo so lahko zaradi mobilnih telefonov še bolj vznemirjeni, kar poslabša njihov spanec. Pričakovanje nočnih klicev ali obvestil prav tako negativno vpliva na spanje. Po drugi strani pa mobilni telefon lahko zagotavlja občutek varnosti, zlasti za ljudi, ki živijo sami.
Čeprav ni neposrednih dokazov, da bi spanje poleg mobilnega telefona škodovalo zdravju, strokovnjaki priporočajo omejitev uporabe mobilnih telefonov pred spanjem, da bi izboljšali kakovost spanja in se izognili motnjam v cirkadianem ritmu.