Spanje v hladnejši sobi spodbuja boljši počitek in aktivacijo zdrave maščobe

Temperatura spalnega prostora ima velik vpliv na kakovost spanja, kar potrjujejo tudi številne raziskave. Znanstvenica Susanna Soberg je v svojih študijah poudarila pomen rjavega maščobnega tkiva, ki se aktivira ob nižjih temperaturah in pomaga uravnavati telesno toploto ter spodbuja porabo energije.

Spanje v hladnejši sobi spodbuja boljši počitek in aktivacijo zdrave maščobe

V nasprotju z belim maščobnim tkivom, ki se nalaga in lahko vodi do zdravstvenih težav, rjava maščoba porablja sladkor in poveča pretok krvi za ustvarjanje toplote. Po podatkih Sobergove lahko že mesec dni spanja pri temperaturi okoli 19 stopinj Celzija poveča količino rjavega maščobnega tkiva ter izboljša občutljivost na inzulin. S tem se zmanjša tudi tveganje za bolezni, kot sta sladkorna bolezen tipa II in debelost.

Idealna temperatura za kakovosten spanec naj bi bila med 15 in 19 stopinjami Celzija. Višje temperature nad 24 ali nižje pod 12 stopinj telesu povzročajo večji napor pri uravnavanju notranje temperature, kar lahko vpliva na globino spanja.

Spanje ni pomembno le za fizično in duševno obnovo, temveč tudi za delovanje imunskega sistema. V globokih fazah spanja se proizvaja več melatonina in serotonina, ki izboljšujeta razpoloženje, zmanjšujeta tesnobo ter krepita spomin in ustvarjalnost. Med REM fazo, ko so sanje najizrazitejše, se v hipokampusu utrjujejo spomini.

Pomanjkanje kakovostnega počitka ima lahko resne posledice – med drugim vodi v povišan krvni tlak, povečanje stresnih hormonov, težave s srcem ter slabši spomin in koncentracijo.

Sobergova poudarja, da rjavo maščobo lahko aktiviramo le z ustreznimi zunanjimi dražljaji, kot je mraz. Zato spanje v hladnejši sobi ni le bolj prijetno, temveč pomembno vpliva tudi na presnovo in dolgoročno zdravje. Tudi če spimo krajši čas, lahko v takšnem okolju dosežemo boljši in obnovitveni počitek kot v pretopli sobi.

Image
Elekrtonski naslov uredništva
urednistvo@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Priljubljeno

Priljubljeno

Vesti

Vse vesti
0