Spoznajte dobre navade, ki zmanšujejo tveganje za raka
Po podatkih Ameriškega združenja za raka bi se lahko več kot 40 % primerov raka preprečilo. Različne strategije za zmanjšanje tveganja za nastanek raka so v ospredju prizadevanj številnih onkologov, ki delijo svoje osebne pristope k zdravemu življenju.
Prehrana je ključna komponenta teh strategij. Raziskave so pokazale, da je obstaja močna povezava med uživanjem ultra predelane hrane in povečanjem tveganja za raka ter drugimi zdravstvenimi težavami. V nasprotju s tem pa prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, pomaga zmanjšati tveganje za bolezni. Ernest Hawk, podpredsednik in vodja Oddelka za preprečevanje raka in populacijske znanosti na Univerzi Texas MD Anderson Cancer Center, opozarja na pomen zmanjšanja vnosa predelane hrane ter povečanje uživanja sadja in zelenjave pri vsakem obroku.
Ozaveščanje o zdravem načinu življenja je prav tako ključno. Kirurški onkolog Anton Bilchik z Inštituta za raka v Santa Monici se osredotoča na redno telesno aktivnost in izogibanje predelani hrani. Aktivno si prizadeva tudi za zmanjšanje stresa v svojem življenju, saj je znano, da stres in motnje spanja pomembno vplivajo na imunski sistem in mikrobiom, kar povečuje tveganje za raka in srčno-žilne bolezni.
Vadba ima velik vpliv na zmanjšanje tveganja za raka. Dr. Kristin Teal, izredna profesorica kirurgije in direktorica Centra za nego dojk na Medicinski fakulteti Univerze George Washington, poudarja, da telesna aktivnost zmanjša tveganje za razvoj več pogostih vrst raka. Prizadeva si, da bi vadila vsaj štiri do pet dni na teden ter vključila čim več sprehodov v svojo dnevno rutino.
Doslednost pri zdravih navadah je prav tako pomembna. Jack Jacoub, medicinski onkolog in medicinski direktor Inštituta za raka MemorialCare, se osredotoča na ključne vidike, ki pomagajo pri zmanjšanju tveganja za raka. Ohranjanje zdrave telesne teže je njegova prednostna naloga, saj je debelost povezana z razvojem nekaterih vrst raka. Njegova rutina vključuje 45 minut do eno uro dnevno joge, dvigovanja uteži ali kardiovaskularnih vaj. Poleg tega se izogiba alkoholu in kajenju ter predelanim in surovim mesom.
S temi strategijami se lahko posamezniki učinkovito borijo proti raku in izboljšajo kakovost svojega življenja.