12°C / 18°C
16°C / 22°C
9°C / 16°C

Brignone zmagovalka v St. Antonu, odstop Štuhec

Federica Brignone je zmagovalka superveleslaloma za svetovni pokal alpskih smučark v St. Antonu.

Italijanka je preprečila popolno švicarsko slavje v Avstriji. Joana Hählen in Lara Gut-Behrami sta zasedli drugo in tretje mesto z zaostankoma 54 oziroma 66 stotink sekunde. Slovenska smučarka Ilka Štuhec je po padcu na tekmi odstopila.

Edina Slovenka v hitrih disciplinah je bila ena izmed najbolj razočaranih smučark, ker danes ni bilo na sporedu predvidenega smuka. Tega niso mogli izpeljati, ker zaradi neugodnega vremena niso izpeljali niti enega od dveh treningov smuka.

Štuhec je nastopila s startno številko 37 ter se odločno pognala na progo. A se je njen napad na vrhunsko uvrstitev hitro končal. Že na prvem tehnično zahtevnem zavoju je padla. A se ni poškodovala. Mariborčanka se je hitro pobrala ter sama ob progi na smučeh odpeljala do cilja.

Prvič v tej sezoni se ni uvrstila v najboljšo trideseterico in med dobitnice točk.

"Sem živa in zdrava, morda le malce 'pretegnjena' po srečanju z ograjo. Do napake je prišlo, ker sem izbrala zelo agresivno linijo pri prehodu v lok. Potem nisem imela najboljše opore pod smučmi in me je neslo preveč proti zunanji liniji. Sprva sem se umaknila zunanjim vratom in nato sem se zaletela v ograjo. Po prvih ocenah je vse v redu, ko pa bo popustil adrenalin, bo verjetno kakšna mišica zategnjena, a sem okej," je sporočila Štuhec.

Vodja ekipe in mama Darja Črnko je potrdila, da bo Ilka nastopila v nedeljo. "Da ne bi, o tem sploh ne razmišlja. Bomo pa videli, ali bo nastopila povsem brez bolečin ali pa z njimi."

Mariborčanka je smuk v St. Moritzu 17. decembra lani končala na drugem mestu. Hitrejša od Slovenke je bila le najboljša smukačica zadnjih let Italijanka Sofia Goggia. Tudi Goggia je na današnji tekmi odstopila in ostala brez uvrstitve.

Dvaintridesetletna slovenska šampionka je sezono odprla s petima mestoma na smukih v Lake Louisu, najslabša, 12., je bila nato na prvem od dveh smukov St. Moritzu. Na drugem je bila druga.

Štuhec je po štirih smukih v sezoni na tretjem mestu v posebnem smukaškem seštevku. Zbrala je 192 točk, več jih imata na svojem račun le Goggia 380 in Švicarka Corinne Suter 218.

Opazen napredek v primerjavi z minulo sezono je naredila tudi decembra na superveleslalomih s 17. in 29. mestom.

V St. Antonu bodo v nedeljo izpeljali še en ženski superveleslalom.

Dvaintridesetletna Brignone je danes osvojila še 21. zmago v svetovnem pokalu, osmo superveleslalomsko, s čimer ima največ zmag v tej disciplini med Italijani.

Zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala leta 2020 je vpisala prvo zmago v sezoni, potem ko je prejšnjo nedeljo v Kranjski Gori na veleslalomu zaostala zgolj za Mikaelo Shiffrin. Američanka, ki lovi 83. karierno zmago in ženski rekord v svetovnem pokalu, danes ni nastopila.

To je bil komaj četrti superveleslalom svetovnega pokala v St. Antonu. Leta 1999 je slavila Švicarka Corinne Rey Bellet, na drugem leta 2013 je bila najhitrejša Slovenka Tina Maze, pred dvema letoma pa je slavila Gut-Behrami. Švicarka je s 17. prvimi mesti najuspešnejša superveleslalomistka med še aktivnimi smučarkami.