15°C / 16°C
16°C / 20°C
12°C / 21°C

Odermatt v smuku ugnal Kildeja za zlato, Hrobat osmi

Švicarski alpski smučar Marco Odermatt je novi svetovni prvak v smuku, s čimer je prišel do sploh prve kolajne na SP. V Courchevelu v Franciji je srebro osvojil Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, bron pa presenetljivo Kanadčan Cameron Alexander. Dobro se je odrezal tudi Miha Hrobat, ki je bil najboljši med Slovenci na osmem mestu.

Osemindvajsetletni Hrobat (+1,13) je moral dolgo čakati na start, potem ko se je poškodoval Kanadčan Brodie Seger. Dolg premor pa ga ni zmedel, saj je skozi celotno progo izgubljal zelo malo in na koncu za kolajno zaostal vsega 24 stotink sekunde. Osmo mesto je njegov najboljši izid na SP, v St. Moritzu je bil pred šestimi leti 14.

Hrobat je napadel iz ozadja s startno številko 28 in se na osmem mestu izenačil z italijanskim asom Dominikom Parisom.

"Uspela mi je ena zelo dobra vožnja. Vedel sem, da sem lahko zraven najboljših fantov. Če mi uspe vožnja brez napake, sem lahko zelo visoko in to sem danes tudi dokazal. In sem zelo vesel," je bil v ciljnem izteku poligona v Courchevelu v izjavi za STA zadovoljen Hrobat, ki je letos na smuku v Kitzbühelu osvojil sedmo mesto.

Malenkosti so ga ločile od prvega odličja na velikih članskih tekmah: "Res je šlo za mišjo dlako, ampak imam še nekaj svetovnih prvenstev pred sabo, tako da bodo še priložnosti," je dodal.

Z današnjim dosežkom je izpolnil cilj in osvojil točke za startno listo v svetovnem pokalu v smuku: "Tako je, da gredo v zgodovino prva tri mesta. Moje osmo mesto sigurno ne bo šlo v zgodovinske knjige, mi pa prinaša kar nekaj stvari, tudi samozavest za naprej, tako da jaz sem presrečen s tem osmim mestom danes," je sklenil.

Tudi po letošnjem prvenstvu ostajata edini Slovenki z medaljami na svetovnih prvenstvih v smuku Ilka Štuhec in Tina Maze. V moški konkurenci pa je Hrobat postal tretji Slovenec z uvrstitvijo v najboljšo smukaško deseterico na SP. Andrej Šporn je bil šesti na SP leta 2011 v Garmisch-Partenkirchnu, Boštjan Kline pa je smuk na SP leta 2017 v St. Moritzu v Švici končal na sedmem mestu.

Od Slovencev je prvi progo Eclipse presmučal Martin Čater, ki pa je zaostal 3,98 sekunde in zasedel 35. mesto. Čater je v izjavi za STA povedal, da je verjetno povozil kamen, na katerem je uničil levi robnik.

"Levega robnika ni bilo več in nisem imel več nobene opore. Ampak vseeno nimam opravičila za tak rezultat, zaostanek je bil velik," je z glavo zmajeval Čater.

Ga je pa navdušil Odermatt, ki bi lahko po njegovem mnenju celo odpeljal hitrostni limit te proge. "Vožnja je bila takšna, kot je treba, pametna. Tempo, pospeševanje, vsak zavoj, vsa čast, res, ko stvari gredo, ko si res pravi, mislim, da je to to. Zagotovo si bom njegovo vožnjo pogledal še nekajkrat. Res vrhunska vožnja."

Tretji Slovenec Nejc Naraločnik je z zaostankom 2,57 sekunde zasedel 31. mesto.

Odermatt je postal 12. Švicar z zmago v smuku, skupaj pa se je z rojaki podpisal pod 14. zlato odličje. Zadnjo je pred današnjim smukom okoli vratu obesil Beat Feuz pred šestimi leti v St. Moritzu.

Ta je odlično opravil svoj nastop in ob prihodu v cilj za 1,09 sekunde prevzel vodstvo. V svetovnem pokalu 25-letni Švicar nikoli ni zmagal v smuku, zabeležil pa je sedem drugih in eno tretjo mesto. Na svetovnem prvenstvu je vendarle dočakal veliki trenutek in slavil v kraljevski disciplini.

"Zlata kolajna je to, po kar sem sem prišel. To je bila zagotovo moja najboljša predstava v smuku, kaj več res ni za dodati. Težko je bilo spremljati Kildeja, kar tresel sem se od nervoze. Trenutno je pač najboljši smukač na svetu in nikoli ne veš, kaj bo prikazal," je za RTV Slovenija v izteku na kratko dejal Odermatt.

Najbolj se mu je na koncu približal najboljši smukač sezone svetovnega pokala Kilde. Zaostal je 48 stotink sekunde in osvojil drugo kolajno na letošnjem SP. Drugi je bil tudi v superveleslalomu. V četrtek mu je do zlata, ki ga je osvojil Kanadčan James Crawford, zmanjkala le ena stotinka.

Kanadčani so tudi na drugi tekmi v hitrih disciplinah prišli do kolajne. Alexander (+0,89) je s številko 20 presenetljivo osvojil prvo kolajno na velikih tekmovanjih. Lani je 25-letni Kanadčan presenetljivo slavil na smuku za svetovni pokal v Kvitfjellu.

V ponedeljek bo na SP prost dan, v torek in sredo pa bodo na vrsti paralelne preizkušnje.