Oblačno Humidity: 91%
12°C

Neeraj Chopra prvi Indijec z zlatom na SP v atletiki

Olimpijski zmagovalec Neeraj Chopra je zadnji dan 19. svetovnega prvenstva v atletiki v Budimpešti osvojil zlato v metu kopja in z 88,17 metra postal prvi Indijec z naslovom svetovnega prvaka. Ženska štafeta Nizozemske je na 4 x 400 m dobila po zaslugi Femke Bol, ki je na tem SP osvojila drugo zlato.

Victor Kiplagat iz Ugande je v prvi končni odločitvi dneva sredi dopoldneva osvojil zlato v maratonu. Na 5000 m je naslov ubranil Norvežan Jakob Ingebrigtsen (13:11,30), v teku na 800 m je bila zlata Kenijka Mary Moraa (1:56,03), v moški štafeti 4 x 400 m pa je bila prva četverica ZDA.

V zadnji disciplini prvenstva je Bol, zlata je bila že na 400 m ovire, tekla v zadnji predaji. Bila je tretja še pred vstopom v ciljno ravnino, v zadnjih 100 metrih pa je nadoknadila deset metrov zaostanka in bila v cilju s 3:20,72 pred Jamajko (3:20,88) in Veliko Britanijo (3:21,04).

Bol je prvi dan tega SP v mešani štafeti 4 x 400 m vodila, a tik pred ciljem padla, izgubila palico in Nizozemka je bila diskvalificirana. Predzadnjo disciplino SP, štafeti tek na 4 x 400 m, so devetič na zadnjih desetih SP dobili Američani. Z 2:57,31 so ugnali Francijo, ki je bila srebrna z državnim rekordom (2:58,45) za prvo in edino odličje atletske velesile na tem SP. Bron je pripadel Veliki Britaniji (2:58,71).

Chopra, srebrn lani na SP v Eugenu, je v finalu z najdaljšim metom tekme v drugi seriji ugnal Pakistanca Arshada Nadeema (87,82), tretji je bil Čeh Jakub Vadlejch (86,67).

Olimpijski zmagovalec na 1500 m, Ingebrigtsen, je do druge zaporedne zmage na SP na pet kilometrov prišel v zadnjih metrih, ko je za 14 stotink ugnal pred tem vodilnega evropskega podprvaka Mohameda Katirja (13:11,44). Slednji je bil rojen v Maroku, a od otroštva živi v Španiji in ima tudi tamkajšnje državljanstvo. Lani je bil na SP v Eugenu na 1500 m tretji, bron na 5000 m pa je tokrat osvojil Kenijec Jacob Krop (13:12,28) in ni ubranil naslova svetovnega podprvaka.

Na dva stadionska krog je Moraa po bronu na SP lani tokrat stopila na najvišjo stopničko zmagovalnega odra. Britanka Keely Hodgkinson je zaostala 31 stotink (1:56,34) in tako kot lani v Eugenu osvojila srebro, druga je bila tudi na OI v Tokiu 2021. Marca letos je na dvoranskem EP za zlato ugnala Anito Horvat, ki je tokrat končala v polfinalu. Tretja v finalu je bila Američanka Athing Mu (1:56,61), olimpijska zmagovalka in branilka naslova.

Kiplagat je s časom 2:08:53 za 19 sekund ugnal evropskega podprvaka Maruja Teferija iz Izraela (2:09:12), bron je v maratonu osvojil Etiopijec Leul Gebresilase (2:09:19). Kiplagat, prvak prvenstva britanske skupnosti narodov, se je iz skupine ločil 15 km pred ciljem in ga nato ni več nihče ogrozil. Teferi, po rodu iz Etiopije, pa je v zaključku dobil srebrno medaljo, saj Gebresilase ni mogel odgovoriti na njegovo zadnje pospeševanje.