Novinarsko častno razsodišče v štirih primerih ugotovilo kršitev kodeksa
Novinarsko častno razsodišče je ugotovilo kršitve novinarskega kodeksa v štirih primerih. Po odločitvi NČR so kodeks kršili uredniki in novinarji Televizije Slovenija (TVS) Jože Možina, Jadranka Rebernik in Saša Banjanac Lubej, Peter Jančič s portala Siol.net ter Peter Truden in Jože Biščak iz tednika Demokracija.
NČR je odločilo, da je novinar TVS Jože Možina med oddajo Utrip, predvajane 23. junija na nacionalni televiziji, kršil kodeks, ko je svoj komentar "levi ekstremizem, iz zgodovine poznan kot preddverje nasilja" opremil s posnetkom pritožnika Borisa Vaseva, ne da bi predstavil, kaj je ta v tistem trenutku govoril.
S tem je gledalec dobil občutek, da je novinar Vasev na javni tribuni dejansko zastopal ekstremistična stališča, kar je za poklicnega novinarja osebno žaljivo. Možina je z izborom slike v povezavi s svojim komentarjem tudi potvoril vsebino, o kateri je govoril Vasev. Razsodišče je ugotovilo, da je s tem kršil 2. in 10. člen kodeksa. Možina se na poziv razsodišča ni odzval.
Sindikat novinarjev Slovenije se je pritožil zaradi prispevka Zaposleni na RTV SLO izrazili nezadovoljstvo, ki je bil predvajan 7. marca v Dnevniku na TVS. V prispevku niso bila celovito predstavljena stališča zaposlenih v informativnih programih in drugih uredništvih RTV Slovenija, ki so bila izražena na novinarski konferenci, s katerimi so razpolagali v uredništvu Dnevnika, je ugotovilo razsodišče. Vsebina je bila predstavljena tako, da je javnost dobila vtis, da se nad zaposlenimi vrši zunanji pritisk, vodstvo RTVS pa da jih skuša pred njimi zaščititi.
Razsodišče je odločilo, da sta odgovorna urednica informativnega programa TVS Jadranka Rebernik in urednica oddaje TV Dnevnik Saša Banjanac Lubej kršili 4. člen novinarskega kodeksa. Banjanac Lubejeva je priznala svojo napako in pojasnila okoliščine, ki so do nje pripeljale. Razsodišče je dodatno ugotovilo, da je Rebernikova s spreminjanjem vsebine in pomena prispevka vanj posegala na način cenzure. Rebernikova se na poziv razsodišča ni odzvala.
V primeru prijave Inštituta 8. marec zoper portal Siol.net, ki je 22. marca objavil prispevek "Farmacevtka: želela si je, da bi jo imel nekdo rad in je ne bi le izkoriščal" novinarja in odgovornega urednika Petra Jančiča, je ta odgovarjal, da so očitki pritožnika, da je neupravičeno razkril zasebnost žrtve, "ne le neresnični, temveč tudi primer poskusa omejevanja svobode poročanja o pomembnih javnih zadevah".
Razsodišče je odločilo, da je Peter Jančič kršil 17. člen kodeksa, saj objava uradnega zaznamka v celoti in z vsemi podrobnostmi, ki razkrivajo osebne in občutljive podatke o osebi R., pri opisovanju afere, v katero je bil vpleten župan Janković, ni bila nujna in ni v javnem interesu.
Direktor Zavoda za uveljavljanje pravic avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del Slovenije (AIPA) Gregor Štibernik se je pritožil zaradi članka Ugrabljene avtorske pravice, ki ga je avtor Peter Truden 4. novembra 2021 objavil v tedniku Demokracija. AIPA je trdila, da so v članku navedene nepreverjene trditve, novinar pa pritožniku ni dal priložnosti, da se o njih izjasni. Truden in takratni odgovorni urednik Demokracije Jože Biščak se nista odzvala na poziv. Razsodišče pa je ugotovilo kršitev 1., 3., 4. in 18. člena kodeksa novinarjev.