Počasna hoja povečuje tveganje za srčne bolezni
Britanski zdravniki so v obsežni raziskavi ugotovili, da imajo ljudje s počasno hojo dvakrat večjo verjetnost, da bodo umrli zaradi srčnih bolezni. Raziskava, ki je šest let spremljala skoraj 420.000 ljudi, starih med 39 in 74 let, je potrdila povezavo med tempom hoje in tveganjem za srčne zaplete s smrtnim izidom.
V okviru raziskave so udeleženci redno opravljali teste telesne pripravljenosti in splošnega zdravja ter poročali o svojem tempu hoje. Pri analizi so strokovnjaki upoštevali tudi dejavnike, kot so uživanje alkohola, kajenje, kronične bolezni in delovni status.
Med obdobjem raziskave je umrlo 8.598 oseb, pri čemer je bilo 1.188 moških in 466 žensk žrtev srčnih napadov. Med njimi je bilo dvakrat več tistih, ki so se običajno gibali počasneje. Prav tako je raziskava pokazala, da prekomerna telesna teža še dodatno povečuje tveganje za smrt zaradi bolezni srca.
Rezultati potrjujejo, da hitrejša hoja pomaga zmanjšati tveganje za srčne bolezni, medtem ko ni bilo ugotovljene povezave med tempom hoje in tveganjem za nastanek raka. Znanstveniki so ob tem opozorili še na en pomemben dejavnik – dolgi delovni dnevi. Osebe, ki delajo več kot 55 ur na teden, imajo za 40 odstotkov večje tveganje za aritmijo in prezgodnjo smrt v primerjavi s tistimi, ki delajo od 35 do 40 ur tedensko.