Oblačno Humidity: 61%
20°C

Švedi po zmagi nad Finsko v polfinale

Hokejska reprezentanca Švedske je četrti polfinalist svetovnega prvenstva elitne skupine na Leškem. V današnjem zadnjem četrtfinalu v Ostravi so Švedi po podaljšku premagali Fince z 2:1 (0:0, 0:0, 1:1; 1:0).

Švedska je redni del SP končala brez praske, z vsemi sedmimi zmagami po rednem delu in 21 točkami. Po drugi strani so njihovi tradicionalni tekmeci imeli nekaj več težav, saj so četrtfinale ujeli šele zadnji dan, potem ko je svojo priložnost zapravila Avstrija. Finci so si tako lahko privoščili tudi poraz s Švici, kajti četrtega mesta niso mogli izboljšati.

A ta zadnja tekma je imela za Fince tudi velike posledice na današnjo. Njihov prvi zvezdnik Mikael Granlund je namreč zaradi grobega naleta na glavo tekmeca dobil disciplinsko kazen in naknadno še tekmo prepovedi igranja, tako da je danes sedel na tribunah.

Švedi so takoj pritisnili in skušali status favorita preliti v prakso, a kljub naletom jim ni steklo, glavna prepreka pa je bil razpoloženi vratar tekmecev Emil Larmi. Finci so imeli malo priložnosti, so pa že v začetnih minutah stresli okvir gola. Na drugi strani je nato Švedska ponovila vajo, Larmija je okvir gola ob številni prednosti Švedov rešil kar dvakrat v eni akciji.

Tudi v nadaljevanju je bilo podobno. Švedska je prevladovala (razmerje v strelih je bilo po dveh tretjinah kar 24-8), a ni znala zadeti.

Približno v takšnem ritmu se je tekma vrtela tudi v zadnjem delu. Švedska je pritiskala, Finska se je dobro branila, brez napak - do 56. minute. Takrat je eno redkih naredil finski vratar in plošček mu je po strelu Rasmusa Dahlina ušel v mrežo.

A Finska se ni predala. Švedska se je povsem umaknila v obrambo, Finska pa je poskušala brez vratarja in uspelo ji je izenačiti manj kot minuto pred koncem, ko je Hannes Bjorninen spremenil smer ploščku in prevaral Filipa Gustavssona.

V podaljšku so imeli sprva premoč Finci, ki pa so si nato prislužili izključitev. Ta je bila na koncu zanje usodna, saj je v 66. minuti Joel Eriksson Ek preusmeril plošček po strelu Victorja Hedmana v gol in Švedski zagotovil polfinale.

V tem bodo Švedi igrali s Čehi, drugi par je Kanada - Švica.

* Dvorana Arena Ostrava, gledalcev 6691, sodniki: Ansons (Latvija), MacFarlane (glavna), Briganti (oba ZDA), Hynek (Češka).
* Strelci: 1:0 Dahlin (Lundeström, 56.), 1:1 Bjorninen (Puustinen, Lehtonen, 60.), 2:1 Eriksson Ek (Hedman, Dahlin, 66.).
* Kazenske minute: Švedska 2, Finska 8.