Oblačno Humidity: 61%
19°C

Lavreysen postal najuspešnejši nizozemski športnik na poletnih olimpijskih igrah

Harrie Lavreysen je v Parizu s tremi zmagami v treh sprinterskih disciplinah v kolesarstvu na stezi povečal svojo zbirko na pet zlatih olimpijskih medalj. S tem je postal najuspešnejši nizozemski športnik v zgodovini poletnih olimpijskih iger. Dosegel je tudi dva svetovna rekorda.

Danes je bil Lavreysen najhitrejši v disciplini keirin, kjer kolesarji pred sprintom prevozijo nekaj krogov v zavetrju motorjev, da dosežejo višjo hitrost. Pred tem je bil najboljši tudi v sprintu med posamezniki in ekipami.

"Neverjetno. Tri zlate medalje so bile moje največje sanje," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal 27-letni Nizozemec.

"Ves teden sem se počutil res močnega. Danes zjutraj sem pomislil, da je mogoče, vendar sem potreboval popolno vožnjo v finalu. Do konca sem bil res blizu popolnosti. Razlike so bile majhne. Na olimpijskih igrah je bila to najboljša dirka do zdaj," je še ocenil.

Uspeh 27-letnega športnika je bil pričakovan, saj je Lavreysen že pet let skoraj nepremagljiv. V Tokiu pred tremi leti je prav tako zmagal na obeh preizkušnjah v sprintu, medtem ko je bil v keirinu tretji. Na svetovnih prvenstvih je od leta 2017 osvojil tri zlate medalje v keirinu, pet v posamičnem sprintu in pet v ekipnem sprintu. Zaradi uspehov v omenjenih treh disciplinah si je prislužil tudi vzdevek Hat trick Harrie.

Avstralec Matthew Richardson, ki je danes osvojil srebrno medaljo, je bil zadovoljen, ker je prisilil Lavreysena, da je iz sebe iztisnil vse, kar zmore. "To je bil najhitrejši keirin, ki smo ga kdaj vozili," je poudaril. "V predzadnji ravnini sem pomislil, da mi kaže dobro, toda v zadnjem ovinku je izpeljal res dobro linijo in me je zadržal na zunanji strani. Tako sem izgubil nekaj hitrosti in ostala mi je le še srebrna medalja," je pojasnil.

V petek je Lavreysen postal četrti kolesar v zgodovini, ki je ubranil naslov olimpijskega zmagovalca v sprintu. Pri tem je v kvalifikacijah postavil tudi nov svetovni rekord, 9,088 sekunde. S sotekmovalcema Royem van den Bergom in Jeffreyem Hoogelandom je v torek zmagal v ekipnem sprintu s svetovnim rekordom, ki zdaj znaša 40,949 sekunde.

Podoben uspeh kot letos Lavreysen, zlate medalje v keirinu, posamičnem in ekipnem sprintu, sta že dosegla Britanca Chris Hoy leta 2008 v Pekingu in Jason Kenny leta 2016 v Rio de Janeiru.

Do danes je največ zlatih medalj na poletnih olimpijskih igrah za Nizozemsko osvojila plavalka Inge de Bruijn, in sicer štiri. Na zimskih olimpijskih igrah je hitrostna drsalka Ireen Wüst zmagala šestkrat.

Lavreysen se je sicer najprej ukvarjal s športno gimnastiko in kolesarstvom BMX, v katerem je osvojil tudi naslov evropskega prvaka v svoji kategoriji. Po več poškodbah in operacijah ramen se je pri 18 letih preusmeril v kolesarstvo na stezi, piše spletna stran olympics.com.