8°C / 18°C
6°C / 14°C
4°C / 15°C

Slovenija naredila pomemben korak k četrtfinalu SP

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 2. krogu svetovnega prvenstva na Okinavi (skupina F) premagala Gruzijo z 88:67 (16:17, 45:33, 63:50).

Košarkarji Slovenije so po pričakovani uvodni zmagi proti Venezueli v drugem krogu svetovnega prvenstva na Okinavi premagali Gruzijo in si zagotovili prvo mesto v prvem delu, ki je praktično predpogoj za uvrstitev v četrtfinale. Rezultat je bil 88:67.

Slovenija bo v sredo prav tako ob 13.30 igrala z Zelenortskimi otoki, ki so danes premagali Venezuelo, v drugem delu, ki bo prav tako potekal na Japonskem, pa bodo igrali še dve tekmi proti Nemčiji, Avstraliji ali Japonski. Med osem najboljših bosta iz drugega dela v Manilo napredovali le prvi dve ekipi.

Gruzija je bila prvi pravi test za izbrance selektorja Aleksandra Sekulića na 19. SP. S robustno in visoko postavo so bili na papirju tekmec, ki Sloveniji ob odsotnostih Vlatka Čančarja in Eda Murića naj ne bi ustrezal. A Slovenija je pokazala svoj pravi obraz; z agresivno in zavzeto obrambo, predvsem pa z novo izjemno predstavo Luke Dončića (34 točk) je v vseh pogledih razorožila zasedbo Gruzije.

Slovenski superzvezdnik je v prvem polčasu dosegel 19 točk (5 skokov, 3 podaje) in večji del prve četrtine sam držal ravnotežje na igrišču. V prvih dvanajstih minutah in pol je zbral 16 točk.

Preostanek reprezentance je odlično odreagiral, ko je Luka Dončić zapustil igrišče. Klemen Prepelič in Mike Tobey sta imela največ zaslug v napadu, da je Slovenija odšla na odmor z 12 točkami prednosti, odlično delo v obrambi pa je opravil tudi najmlajši v izbrani vrsti Bine Prepelič.

Slovenija je tudi v drugem delu hrabro in čvrsto stala na igrišču, Luka Dončić je še naprej polnil koš Gruzije (29 točk, 10 skokov, 5 podaj po treh četrtinah), na žalost pa je moral v 26. minuti igrišče zapustiti Jaka Blažič, ki je dobil hud udarec v glavo oziroma hrbet ob padcu Tornika Šengelije. Takoj je odšel v bolnišnico na magnetno resonanco, izvidi pa bodo znani v naslednjih urah.

Slovenija je zadnjo četrtino začela s 13 točkami prednosti, po trojki Gregorja Horvata jo je že v prvem napadu povišala na 66:50, po naslednjih dveh Klemna Prepeliča in Luke Dončića pa na 22 točk (72:50). Zmaga je bila s tem v žepu. Napetost strokovnega štaba, vodstva Košarkarske zveze Slovenije in seveda igralcev je popustila in Slovenija se je sprehodila do druge zmage.

Luka Dončić je tekmo končal s 34 točkami (met 9:20, trojke 3:9), 10 skoki in 6 podajami (indeks 36). S povprečjem 35,5 točke ostaja prvi strelec prvenstva, hkrati pa je postal šele četrti košarkar, ki je v tem stoletju na dveh zaporednih tekmah SP dosegel več kot 30 točk. Pridružil se je Luisu Scolaju, Kevinu Durantu in Larryju Ayusu.

Klemen Prepelič je dodal 15 točk (trojke 3:6, 4 skoke), dvanajst pa Zoran Dragić. Bine Prepelič je bil z osmimi skoki drugi skakalec reprezentance, Aleksej Nikolić pa s 4 asistencami drugi podajalec.

* Dvorana Okinava, gledalcev 6000, sodniki: Vazquez (Portoriko), Bermudez (Mehika), Burns (ZDA).
* Slovenija: Nikolić 2 (2:2), K. Prepelič 15 (4:4), Tobey 8 (2:2), Blažič 6 (4:4), Hrovat 6, Dimec (0:2), Dragić 12, B. Prepelič 3 (0:2), Glas 2, Dončić 34 (13:17).
* Gruzija: Andronikašvili 2 (2:2), Mamukelašvili 21 (1:1), Jintčaradze 12 (1:1), Cincadze 5, Šermadini 4 (2:2), Sanadze 2 (2:4), Šengelia 9 (5:8), McFadden 5 (0:1), Bitadze 7.
* Prosti meti: Slovenija 25:33, Gruzija 13:19.
* Met za dve točki: Slovenija 15:26, Gruzija 15:29.
* Met za tri točke: Slovenija 11:32 (Dončić 3, K. Prepelič 3, Hrovat 2, Dragić 2, B. Prepelič), Gruzija 8:26 (Jintčaradze 3, Mamukelašvili 2, Bitadze, McFadden, Cincadze).
* Skoki: Slovenija 40 (30 + 10), Gruzija 32 (25 + 7).
* Osebne napake: Slovenija 26, Gruzija 28.
* Pet osebnih: Šengelia (34.), Bitadze (37.), Hrovat (40.).