V Logatcu odprli največji požarni laboratorij v regiji
Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG) je danes v Logatcu na skoraj 3500 kvadratnih metrih površin slavnostno odprl nov požarni laboratorij, ki velja za največji in edini tovrstni objekt v tem delu Evrope. Po mnenju ministra za šolstvo Igorja Papiča je objekt pomemba pridobitev ne samo za ZAG, ampak celotno slovensko raziskovalno sfero.
Odprtje laboratorija, ki bo omogočil nadaljnji razvoj in znanstveno odličnost na področju preizkušanja požarnih lastnosti materialov in konstrukcij, so v ZAG danes zaznamovali s posebno slavnostno otvoritvijo s številnimi gosti. Ob tej priložnosti je direktor ZAG Aleš Žnidarič poudaril, da znanstvena in raziskovalna uspešnost potrebuje ustrezno infrastrukturo, na podlagi katere lahko vzdržuejo dobro raziskovalno kondicijo.
"Tovrstna investicija za javni raziskovalni zavod ni nekaj običajnega, v tem primeru še posebej, saj tehnologijo oz. opremo za laboratorij proizvaja le peščica dobaviteljev. Posledično je izbira dobaviteljev diktirala gradnjo in nas postavljala pred številne izzive," je opisal potek izvedbe projekta.
Zavod, ki velja za osrednjo znanstveno-raziskovalno ustanovo na področju gradbeništva v Sloveniji, se s požarnim inženirstvom in testiranjem ukvarja že skoraj 50 let, na nov projekt pa so čakali več kot deset let. "Sčasoma so kapacitete obstoječega prostora v Gameljnah postale pretesne, zato smo se odločili, da zgradimo nov laboratorij," je dejal direktor. Dodal je, da investicija ne bi bila mogoča brez uspešnega poslovanja zavoda v zadnjih 20 letih. V njeno gradnjo so namreč vložili velik del lastnih prihodkov.
Skupna vrednost izgradnje objekta je z nakupom opreme dosegla skoraj 11 milijonov evrov, od tega je dva milijona prispevalo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, za preizkuševalno opremo pa je bilo prek projekta InnoRenew namenjenih 2,8 milijona evrov kohezijskih sredstev.
Kot je še dejal Žnidarič, pri zavodu v desetletjih obstoja stremijo k napredku in odličnosti, podpirajo industrijo in državo, danes pa se intenzivno posvečajo področju raziskav in razvoja. "Cilj je napredne rešitve prenašati v prakso, znanstvena in razvojno-raziskovalna komponenta je ključna za naše delovanje, raziskave so pretežno aplikativno naravnane in tesno povezane s stroko, kar velja tudi za požarni laboratorij," je poudaril.
ZAG sestavlja 17 odsekov in laboratorijev, ki pokrivajo celoten spekter gradbeništva, od tradicionalnih materialov, konstrukcij, geotehnike in gradbene fizike do interdiscplipilnarnih tem, ki vključujejo zeleni prehod, digitalizacijo in človeka. Nov laboratorij bo na skoraj 3500 kvadratnih metrih površine zavodu zagotavljal zmogljivosti za testiranje požarne odpornosti proizvodov slovenske in tuje industrije. Objekt ima dve veliki peči, pripadajočo čistilno napravo in ostalo sodobno opremo za testiranje preizkušancev od mikro ravni do velikosti 4 krat 8 metrov.
V prihodnosti laboratorija igra po besedah Žnidariča pomembno vlogo tudi lani pridobljen projekt Frissbe iz EU programa Obzorja 2020. Gre za enega od zgolj štirih EraChair projektov, ki jih je do zdaj dobila Slovenija, in v okviru katerega ima ekipa uveljavljenih raziskovalcev nalogo v šestih letih "zgraditi odlično požarno znanost v Sloveniji in preobraziti zavod v še boljši in v mednarodnem merilu uspešnejši inštitut".
Današnje slavnostne otvoritve se je udeležil tudi minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič. "Prepričan sem, da je to zelo dobra in pomembna pridobitev ne samo za ZAG, ampak celotno slovensko raziskovalno sfero," je dejal minister. Dodal je, da slovensko znanje s tem pridobiva strateško pozicijo v regiji in utrjujejo slovenski "know-how" tudi mednarodno.