Oblačno Humidity: 79%

Vodišek srebrn na OI v formuli kite, zlato mu je spolzelo iz rok v finalu

Koprski kajtar Toni Vodišek je na olimpijskih igrah v Franciji v morju pred Marseillom osvojil srebrno medaljo, drugo slovensko na teh OI po zlatu judoistke Andreje Laški, ki je odraščala prav tako v Kopru. Zmagal je Avstrijec Valentin Bontus, ki se je v finale prebil po polfinalni zmagi v skupini, v finalu pa je dobil vse tri plove.

Štiriindvajsetletni Vodišek je v finale prišel kot prvi po rednem delu in je prenesel dve zmagi. Tako bi mu že zgolj ena v finalu zadostovala za skupno slavje, a mu to ni uspelo. Bontusu je namreč uspel preobrat, potem ko se je v finale uvrstil kot četrti brez prenešenih zmag.

Avstrijec, tretji letos na SP, je dosegel največji uspeh v karieri. V novem olimpijskem razredu je do brona prišel 17-letni Maeder, prvi na svetovni lestvici, ki je letos ubranil naslov svetovnega prvaka. Kot četrti je tekmovanje končal Italijan Riccardo Pianosi, letošnji svetovni in evropski podprvak je bil po rednem delu tretji.

"Vsega je konec, trdo delo celotnega življenja, še posebej zadnjih štirih let, je prineslo drugo mesto na OI. To ni enostavno, veliko truda in odrekanja je bilo potrebno. Sedaj smo pokazali, da se lahko majhna Slovenija enakovredno meri z večjimi in močnejšimi državami, ki so bile danes tukaj," je za Radio Slovenija v prvi izjavo povedal Vodišek.

Že v četrtek je imel priložnost, da osvoji zlato, a je v edini finalni regati ta dan zmagal Bontus. Sledila je prekinitev tekmovanja in prestavitev na današnji dan.

Ta se za Vodiška ni začel dobro. Že pred začetkom je prejel dve kazni. Ker je zamudil na start, je prejel 0,5 točke, ker ni imel čelade pred začetkom tekmovanja za pregled opreme na vidnem mestu, pa še dodatne 0,6 točke, so sporočili organizatorji. Tako je imel že pred začetkom druge regate finala več kot točko pribitka. Tako mu niti zmaga v drugi finalna regati, prvi regati dneva, ne bi prinesla zlate medalje.

Po skoraj dvournem čakanju na veter, start je bil sprva predviden ob 12.13, so se finalisti naposled na tekmovališče odpravili ob 13.50. V drugi finalni regati je Bontus edini šel po drugi strani regatnega polja in je na prvi boji pridobil veliko prednost, drugi je bil v cilju Vodišek, ki pa je zaradi kazni nato izgubil še eno mesto.

Vodišek je v tretji regati finala kot zadnji prečkal startno črto in je šel za razliko od preostale trojice na drugo stran regatnega polja, po isti kot v prejšnjem plovu Bontus. A Koprčanu ta odločitev ni prinesla uspeha in je kot zadnji prišel na prvo bojo, s 47 sekundami zaostanka za vodilnim Pianosijem. Sledil je padec Slovenca, že v naslednji stranici pa je povedel Bontus, ki je vodstvo obdržal do konca in s tem osvojil skupno zmago.

Vodišek je bil pred tem med drugim svetovni prvak v Cagliariju leta 2022 ter naslednje leto podprvak, naslov na prvenstvu stare celine je osvojil v Nafaktosu leta 2022 in bil tri leta prej v Cagliariju evropski podprvak. Na mladinskih olimpijskih igrah v Buenos Airesu 2018 osvojil srebrno medaljo. S temi dosežki je bil eden od favoritov za slovensko olimpijsko medaljo na igrah v francoski prestolnici.

Julija lani pa Vodišek ni z dobrim občutkom končal predolimpijske testne regate na morju pred Marseillom, saj jo je končal predčasno. V četrti regati je padel, zdravniški pregled pa je potrdil, da sicer ni staknil resnejše poškodbe. Vseeno se je tekmovalec po posvetu z ekipo odločil zaključiti nastope. Ta nesrečni trenutek je na letošnjih OI povsem obrnil in osvojil četrto slovensko medaljo v jadranju.

Pred njim je trikrat stal na zmagovalnem odru le Vasilij Žbogar. Izolan je v razredu laser (sedaj ilca) v Atenah 2004 osvojil bron, v Pekingu 2008 pa srebro, v razredu finn je pri štiridesetih letih v Riu de Janeiru 2016 osvojil še drugo srebro.