Oblačno Humidity: 58%

Mehičani kljub zmagi zapuščajo SP

Nogometaši Mehike so v 3. krogu svetovnega prvenstva v Katarju premagali Savdsko Arabijo z 2:1, a se v osmino finala niso prebili. V skupini C so končali na tretjem mestu z enakim številom točk kot Poljska, vendar s slabšo razliko v golih. Savdijci so SP s tremi točkami končali na zadnjem mestu v skupini.

Savdijci so po senzacionalni zmagi nad Argentino v prvem krogu z 2:1 nato izgubili s Poljsko z 0:2. Mehičani pa so s Poljaki odigrali neodločeno in izgubili z Argentino (0:2).

Mehičani, ki so igrali brez kapetana Andresa Guardada, so za možnost napredovanja v izločilne boje potrebovali zmago. Začeli so odločno ter napadalno. Vratar Savdijcev Muhamad Al-Ovajs je odlično posredoval že v tretji minuti, ko je pravočasno zapustil vrata in preprečil zadetek Alexisu Vegi. Kmalu za tem pa je imel kar nekaj težav ob predložku Jesusa Gallarda.

Tudi zasedba Herveja Renarda se je nato prebudila. Mohamed Kano je najprej iz težkega položaja in iz voleja sprožil visoko čez gol Guillerma Ochoe, v 13. minuti pa je s prostega strela žogo za las poslal nad prečko.

Mehičani so nadaljevali z vršenjem pritiska. V 23. minuti je Luis Chavez streljal z roba kazenskega prostora, a preveč po sredini. Nato je nevarno sprožil še Orbelin Pineda, vendar je savdski blok ublažil strel za Al-Ovajsa. Savdijci so blokirali tudi naslednji poskus z glavo Pinede.

V zelo fizičnem obračunu so si mehiški nogometaši pripravili obilo priložnosti, a ključa do savdijskih vrat v prvem delu niso našli. Tik pred odmorom je z glavo nenatančno za Savdijce meril še Ali Al-Hasan.

V nadaljevanju dvoboja se Mehičani niso zaustavljali in takoj po začetku drugega polčasa so prišli do vodstva in celo prvega zadetka na tem SP. Najprej je Chavez prisilil Al-Ovajsa v posredovanje, po sledečem kotu pa je Henry Martin najbolje reagiral in Mehičane popeljal v vodstvo.

Najbolj vroč igralec na igrišču Chavez je pet minut zatem podvojil vodstvo Mehike z izjemno izvedenim prostim strelom. Mreža Savdijcev se je le nekaj trenutkov za tem zatresla še tretjič, a so sodniki zaradi prepovedanega položaja gol Hirvingu Lozanu razveljavili.

Lozano je nato še enkrat nevarno sprožil, a se je Al-Ovajs izkazal. Strelec prvega zadetka Martin se je kmalu po tem znašel sam pred vratarjem, toda z volejem meril preko vrat. Chavez je imel na voljo nov prosti strel iz podobnega položaja kot pri zadetku in Al-Ovajsa je tokrat prisilil v lepo obrambo.

V lovu na tretji zadetek in boljšo gol razliko od Poljakov, ki bi jih popeljala v osmino finala, so si Mehičani priložnosti ustvarjali eno za drugo. Še drugič so se morali sprijazniti z razveljavljenim zadetkom zaradi prepovedanega položaja, ko je bil prehiter Uriel Antuna. V začetku sodniškega dodatka je s prostega strela še enkrat zapretil Chavez, a je bil udarcu znova kos Al-Ovajs.

Mehiške sanje o preboju v osmino finala pa je v peti minuti sodniškega dodatka z zadetkom potopil Salem Al-Davsari. Prvič po SP 1978 v Argentini se Mehičanom ni uspelo prebiti v izločilne boje.

V četrtek bodo zadnje tekme v skupinskem delu igrali v skupinah E in F. Ob 16. uri bosta najprej na sporedu dvoboja Kanada - Maroko in Hrvaška - Belgija, ob 20. uri pa še Kostarika - Nemčija in Japonska - Španija.

* Stadion Lusail Iconic, gledalcev 84.985, sodniki: Oliver, Burt, Bennett (vsi Anglija).
* Strelci: 0:1 Martin (47.), 0:2 Chavez (52.), 1:2 Al-Davsari (90.+5.).
* Savdska Arabija: Al-Ovajs, Al-Amri, Al-Bulajhi (od 37. Šrahili), Al-Tumbukti, Al-Ganam (od 88. Bahbari), Abdulhamid, Al-Hasan (od 46. Madu), Kano, Al-Brikan, S. Al-Davsari, Al-Šehri (od 62. Al-Abud).
* Mehika: Ochoa, Sanchez (od 86. K. Alvarez), Montes, Moreno, Gallardo, E. Alvarez (od 86. Funes Mori), Chavez, Lozano, Pineda (od 77. Rodriguez), Vega (od 46. Antuna), Martin (od 77. Jimenez).
* Rumeni kartoni: Al-Šehri, Al-Hasan, Al-Tumbukti, Madu, Bahbari; E. Alvarez.