Ljubljanska občina ob dnevu boja proti nasilju nad ženskami s kampanjo ozavešča o zalezovanju

Mestna občina Ljubljana (Mol) ob današnjem svetovnem dnevu boja proti nasilju predstavlja kampanjo na družbenem omrežju TikTok, cilj katere je ozaveščanje o zalezovanju in kako ravnati v primeru zalezovanja. Z njo želijo doseči predvsem mlajšo populacijo, meščane pa pozivajo, naj ob znakih nasilja v svojem okolju obvestijo policijo.

Ljubljanska občina ob dnevu boja proti nasilju nad ženskami s kampanjo ozavešča o zalezovanju

Nasilje nad ženskami je še vedno pereč problem, zato Mol že vrsto let podpira prizadevanja nevladnih organizacij, ki pripomorejo k ozaveščanju ter prepoznavanju in zmanjševanju nasilja nad ženskami. Preko javnih razpisov sofinancirajo raznolike programe, ki so namenjeni tako ženskam in otrokom, žrtvam nasilja, kot tudi povzročiteljem nasilja, aktivno pa se vključujejo v različne aktivnosti ozaveščanja.

Letos v sodelovanju z nevladnimi organizacijami posebno pozornost namenjajo ozaveščanju o zalezovanju in postopkih ravnanja v primeru zalezovanja. Pripravili so tudi kampanjo na TikToku, v okviru katere smo posneli serijo kratkih ozaveščevalnih filmov o tej temi.

Zalezovanje označuje neželene, ponavljajoče vdore oz. vmešavanje ene osebe v življenje druge osebe. Z zalezovanjem se storilec žrtvi približa, prestopa njene meje, jo stalno opominja, da je prisoten in da je prepuščena njemu, ter jo tako omejuje in nadzira, so pojasnili.

Več informacij o tem je na voljo na spletni strani Društva za nenasilno komunikacijo, s katerim je Mol sodeloval pri pripravi kampanje.

Pripravili so tudi nekaj nasvetov, kaj narediti v primeru nasilja. Potencialne žrtve naj imajo ob sebi vedno telefon z nujnimi številkami, ob nasilju naj se poskusijo umakniti v prostor, kjer ni nevarnih predmetov, ob neposredni ogroženosti naj pokličejo 113, če pa je zaradi ogroženosti potreben takojšen umik na varno, pa lahko pokličejo v krizni center na 031 233 211. Žrtvam še svetujejo, naj se obrnejo na nevladne organizacije.

"Če ne morete govoriti po telefonu, pišite po elektronski pošti, sms-sporočilu ali s pomočjo drugih komunikacijskih orodij," so izpostavili. V vsakem primeru pa je dobro upoštevati varnostna priporočila, ki jih lahko najdejo na spletnih straneh nevladnih organizacij. Na spletni strani policije so navedene informacije o postopku na policiji v primerih nasilja v družini.

"Pomembno je, da vemo, da nismo sami in da sta na voljo podpora in pomoč," so še navedli v nasvetih žrtvam nasilja. Povzročitelje pa pozivajo, da ob prvih znakih, ko bi lahko ogrozili druge ali sebe, odidejo iz prostora.

Na Molu meščanke in meščane pozivajo, da so pozorni na morebitne izbruhe nasilja v svojem okolju. "Če v svojem okolju zaznate nasilje, o tem brez oklevanja obvestite policijo na številko za klic v sili 113 oziroma anonimno številko policije 080 1200 in/ali pokličite katero izmed nevladnih organizacij, kjer boste prejeli informacije, navodila in strokovno vodstvo za pomoč žrtvam nasilja," so zapisali.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0