Obeležujemo svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi

Leta 2013 je Generalna skupščina Združenih narodov 30. julij razglasila za svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi. Letošnja obeležitev se s kampanjo Pomagajmo vsaki žrtvi trgovine z ljudmi, ne prezrimo nobene osredotoča na pomoč žrtvam, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Obeležujemo svetovni dan boja proti trgovini z ljudmi

Otroci, ženske, migranti, begunci in notranje razseljene osebe so še posebej ranljivi za trgovino z ljudmi. Tveganje za trgovanje z ljudmi vedno bolj povečujejo tudi globalna kriza, oboroženi konflikti, pandemije, gospodarska in družbena nestabilnost ter naravne nesreče. Takšne razmere namreč storilci pogosto izkoriščajo na način, da žrtvam obljubljajo boljše življenje v drugi državi, v resnici pa jih v nadaljevanju čakata izkoriščanje in nasilje.

Kljub naraščanju tveganj za pojav trgovine z ljudmi pa Urad Združenih narodov za droge in kriminal v globalnem poročilu o trgovini z ljudmi za leto 2022 ugotavlja, da se odziv kazenskega pravosodja na pojav trgovine z ljudmi na svetovni ravni, zlasti v državah v razvoju, slabša. Stopnja odkrivanja teh kaznivih dejanj se je leta 2020 zmanjšala za 11 odstotkov, število obsodb pa za 27 odstotkov. Zato Združeni narodi pozivajo države, da izboljšajo svoja prizadevanja v boju proti trgovini z ljudmi, predvsem z okrepitvijo preventivnih ukrepov, izboljšanjem identifikacije in podpore žrtvam trgovanja ter odpravo nekaznovanja storilcev.

V Sloveniji so žrtve najpogosteje izkoriščane zaradi prostitucije in spolnih zlorab, medtem ko so druge oblike izkoriščanja redkeje prepoznane (prisilno delo, prisilno izvrševanje kaznivih dejanj, služabništvo). Prijave kaznivih dejanj trgovine z ljudmi pri nas so zelo redke, zato je identifikacija žrtev predvsem posledica proaktivnih dejavnosti policije. Za uspešno odkrivanje in preiskovanje trgovine z ljudmi je zato poleg aktivnega dela policije, dobrega sodelovanja vseh pristojnih organov na nacionalni ravni ter sodelovanja z državami v bližnjih regijah ter v širšem mednarodnem okolju nujna tudi pozornost državljanov, ki bi lahko zaznali in prijavili takšne oblike izkoriščanja.

V Sloveniji je pomoč žrtvam trgovine z ljudmi zagotovljena na podlagi zakona o ratifikaciji konvencije Sveta Evrope o ukrepanju proti trgovini z ljudmi. Med njimi je projekt Pomoč žrtvam trgovine z ljudmi - krizna nastanitev, ki zagotavlja 30-dnevno obdobje okrevanja. Od januarja 2019 se v Sloveniji izvaja tudi projekt (Re)integracija žrtev trgovine z ljudmi, ki je nadaljevanje prej omenjenih programov in za žrtve pomeni prvi korak k njihovemu samostojnemu življenju.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0