Oblačno Humidity: 92%
12°C

Neža Klančar drugi dan EP do 23 let do zlata in državnega rekorda

Slovenska plavalka Neža Klančar je drugi dan evropskega prvenstva mlajših članov in članic v irskem Dublinu osvojila zlato kolajno na 50 m prosto. S časom 24,76 pa je postavila tudi državni rekord. Triindvajsetletna Ljubljančanka je bila štiri stotinke hitrejša od časa, ki ga je odplavala na nedavnem svetovnem prvenstvu v japonski Fukuoki.

Klančar je pred dvema tednoma na SP na 50 m prosto zasedla končno 15. mesto, potem ko je v kvalifikacijah odplavala državni rekord 24,80. Deseta je bila Ljubljančanka še na 50 m delfin.

Tokrat je v Dublinu na EP do 23 let v jutranjem delu sporeda zabeležila drugi čas s 25,01, v finalu pa je bila še za četrt sekunde hitrejša. Za olimpijsko normo A je zaostala šest stotink sekunde.

Klančar je ob koncu sporeda slavila še na tekmi na izpadanje (skin race) na 50 m prosto. V četrtfinalu je bila druga (25,37), nato pa je slavila v polfinalu (25,85) in finalu (25,83). V nedeljo Ljubljančanko čaka še nastop na 50 m delfin. V tej disciplini bosta nastopili še Tia Primc in Hana Sekuti.

"Tokrat z Nežo nisem na tekmovanju. Je pa s svojo zrelostjo dokazala, česa je sposobna. Mislim, da je potrebovala točno takšno tekmovanje. Ob nekoliko manjšem pritisku je dokazala, da je kljub bolečini v ramenu, ki se ji pojavlja zadnjih pet dni, sposobna še več, kot je prikazala na svetovnem prvenstvu. Norma za olimpijske igre je samo še vprašanje časa," je za Plavalno zvezo Slovenije dejal Tomaž Torkar, trener Neže Klančar.

Na 400 m prosto je osmo mesto v finalu zasedla Katja Fain, ki je plavala 4:19,65. Za kolajno bi morala Mariborčanka plavati slabih 11 sekund hitreje. Zlato je pripadlo Nemki Isabel Marie Gose (4:05,96).

Za krovno zvezo je Metka Sparavec, mati in trenerka Katje Fain dejala, da je zanjo sezona končana: "Zimski del je Katja končala s finalom na svetovnem prvenstvu, letni del pa je bil namenjen treningom. Sedaj sledi nekaj dni premora, nato pa popolna koncentracija za naslednjo, zelo pomembno sezono. Decembra najprej evropsko prvenstvo, nato pa priprave na olimpijske igre v Parizu."

Sašo Boškan je v finalu na 400 m prosto nastopil kot prva rezerva in s časom 3:55,43 zasedel deveto mesto oziroma osmo med evropskimi tekmovalci.

V petek je v disciplini 200 m prosto bron osvojila Janja Šegel, danes pa je bila na 100 m hrbtno deseta. Deseta je bila tudi Tina Čelik na 100 m prsno, do finala ji je z 1:09,54 zmanjkala vsega desetinka sekunde.

V disciplini 200 m delfin je Tia Primc osvojila 16. mesto, Hana Sekuti 18., Jaka Pušnik pa 23. Jaš Berložnik je svoj nastop na 400 m mešano pred najhitrejšo popoldansko skupino zaključil na devetem mestu.

V nedeljo bo nastopila Nija Gerdey na 200 m prsno, Jaka Pušnik na 100 m hrbtno, Boškan na 100 m prosto, Tia Primc in Janja Šegel na 100 m prosto in Berložnik na 200 m mešano.