Oblačno Humidity: 91%
13°C

Tiršek zlat na prvem evropskem večšportnem tekmovanju za parašportnike

V Rotterdamu, kjer do 20. avgusta poteka prvo večšportno tekmovanje z desetimi evropskimi prvenstvi v različnih panogah parašporta, je do prve medalje prišla tudi Slovenija. Danes je zanjo poskrbel izkušeni strelec Franček Gorazd Tiršek, ki je osvojil zlato z zračno puško stoje.

Med desetimi panogami, ki jih je ali pa jih je še gostil Rotterdam, v štirih sodelujejo tudi slovenski športniki.

Danes je za doslej največji uspeh poskrbel Tiršek, sicer že dobitnik številnih medalj z največjih tekmovanj, tudi paraolimpijskih iger. Tiršek je tekmovanje sklenil z izkupičkom 254,0 kroga, na drugo mesto se je uvrstil Ukrajinec Vitalij Plaušij (253,5), tretji je bil Francoz Tanguy De La Forest (232,0). Poleg zlate medalje pa je Tiršek z današnjim uspehom pristreljal še kvoto za nastop na paraolimpijskih igrah v Parizu 2024.

Zanj je to sicer drugi evropski naslov, prvič se je v tej panogi naslova najboljšega veselil leta 2021 v Beogradu.

Slovenska strelska ekipa ima sicer v Rotterdamu štiri člane, poleg Tirška nastopajo še Anton Bavec, Siniša Jeremič in Aleš Vrhovc.

Na Nizozemskem bo nastopil tudi kolesar Anej Doplihar, ki je tekmoval že na SP v Glasgowu (na cestni dirki je bil deseti, v kronometru 19.), zdaj pa ga čakata še dve tekmi za evropske lovorike. V Rotterdamu bo v petek na vrsti kronometer, v nedeljo pa če cestna preizkušnja.

V lokostrelstvu sta Slovenijo zastopala Živa Lavrinc in Dejan Fabčič. Slednji si je danes v celinskih kvalifikacijah priigral vstopnico za Pariz 2024. na naslednjih paraolimpijskih igrah bo tako Slovenija v tej panogi imela dva predstavnika, saj se je na igre že uvrstila tudi Lavrinc z uspešnim nastopom na nedavnem SP na Češkem.

Slovenska lokostrelca sta v Rotterdamu sicer med mešanimi ekipami v izločilnem delu izgubila s Poljakoma in pristala na končnem petem mestu. V individualnem delu EP je Lavrinc osvojila sedmo, Fabčič pa deveto mesto.

V dvoranskem balinanju (boccia) pa je na EP nastopila Nataša Bartol in po porazu v četrtfinalu osvojila šesto mesto.

Večšportno evropsko tekmovanje (European Para Championships) je dogodek, ki bo predvidoma postal tradicionalen in ga bodo izvajali na štiri leta v letu pred paraolimpijskimi igrami.